Seniorzy – znaczna część miasta Sanoka

 

W Sanoku mieszka blisko 36 tyś osób z czego 10 tyś to osoby po 55 roku życia. Rada Seniorów została powołana za kadencji burmistrza Tomasza Matuszewskiego i przed pandemią działa prężnie, czas wirusa zwolnił działania rady, ale teraz radni mają chęci i pomysły na wydarzenia i działania, na rzecz tej grupy docelowej w naszym mieście.  Ostatnie powiedzenie I kadencji Rady Seniorów odbyło się w październiku 2022 r. W listopadzie powołano radnych II kadencji: przewodniczącego Marka Perschke oraz radnych –  Elżbietę Kadłuczkę, Bożenę Mindur, Krystynę Sobolewską, Marię Szałankiewicz-Skoczyńską.

 

 

28 lutego odbyło się  spotkanie Sanockiej Rady Seniorów. Wydarzenie miało miejsce w Klubie „Górnika” przy ulicy Grzegorza. Oprócz seniorów, w dyskusji wzięli  również m.in. przedstawiciele władz miasta, policji powiatowej, MOPS w Sanoku oraz Rady Dzielnicy Wójtostwo, która była reprezentowana przez  Alicję Więckowską oraz Konrada Kawę.

Wiceburmistrz Grzegorz Kornecki, który przybył w zastępstwie Tomasza Matuszewskiego (burmistrza zatrzymały względy zdrowotne) przywitał przybyłych i omówił ostatnie problemy i zagadnienia związane z miastem. Kontrowersyjnym punktem był temat odpadów i ich segregacji. Wiceburmistrz poruszył również temat konstruowania Karty Mieszkańca Sanoka. Trwają prace nad wydaniem takiej karty, która by generowała bonifikaty dla osób zamieszkałych na terenie miasta. Bonifikaty czyli zniżki do miejskich instytucji, komunikacji miejskiej i różnych usług. Warunkiem, by taką kartę otrzymać byłoby stałe zameldowanie w mieście. Wiceburmistrz przypomniał, ze jego gabinet jest zawsze otwarty (taki system przyjął wiele lat wcześniej jako dyrektor w szkole) i można go odwiedzić nawet bez umawiania się, choć czasem trzeba poczekać w kolejce, co jest zrozumiałe.

Dyrektor MOPS Rafał Gużkowski omówił jak działa jego placówka i kto w jakiej sytuacji może ubiegać się o pomoc. Przypomniał kryteria dochodowe, by ubiegać się np. o dofinasowanie posiłków. Zaznaczył że na terenie MOPS jest dostępny psycholog i prawnik, którzy pomagają bezpłatnie w sprawach związanych z tematem pomocowym. Omówił działanie „opaski dla seniora”, która monitoruje czynności osób starszych, samotnych, jest połączona pod system bezpieczeństwa. Takich opasek wydano kilkadziesiąt, ale MOPS będzie wnioskował o zwiększenie tej ilości. Opaska jest zbawieniem dla osób, które nie mogą opiekować się np. starszymi rodzicami, mieszkają poza Sanokiem, lub dla osób starszych, które pozostają bez rodziny.

W trakcie spotkania poruszono jeszcze wiele istotnych kwestii, w tym związanych z bezpieczeństwem seniorów naszego miasta. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Izabeli Rowińskiej, oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku, dotyczące współczesnych zagrożeń związanych z cyberprzestępczością oraz metodami stosowanymi do wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Seniorzy włączyli się w dyskusję opowiadając o przypadkach, na szczęście tylko próby, wyłudzeń. Omówione zostały metody na tak zwanego wnuczka. Oficer Rowińska zaznaczyła, że policja nigdy nie domaga się pieniędzy, nie stosuje prowokacji, a oszuści bardzo często te metody wykorzystują.

Wspomniano o ważnym miejscu w Sanoku, gdzie można otrzymać pomoc kiedy jest się ofiarą przestępstwa. Chodzi o Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Sanoku, który mieści się przy  ul. Mickiewicza 29. Ośrodek pełni całodobowy dyżur telefoniczny (nr: 536 151 532) przez wszystkie dni w roku w tym w niedziele i święta (dodatkowy nr tel.: INFOLINIA: 531 995 236) Warto to miejsce zapamiętać i w razie potrzeby pomocy, rozwiania wątpliwości – dzwonić.

Całość spotkania była okraszona występami muzyków Państwowej Szkoły Muzycznej i. Wandy Kossakowskiej w Sanoku. Pierwsza część był to występ trzech uroczych, młodych skrzypaczek: Kamili Stec i Emilii Mitadis – uczennic Grażyny Dziok oraz Jagody Mamak uczennicy Katarzyny Maliniak.

 

Druga część, był to koncert nowo powstałego, jak sami o sobie powiedzieli, trio akordeonowego, obecnie jeszcze bez nazwy, działającego przy PSM w Studium Muzycznym. Trio to uczniowie Andrzeja Smolnika. Publiczność muzyką biesiadną rozgrzali: Helena Urbańczyk, Ryszard Kozimór i ksiądz Władysław Pućka.

 

Edyta Wilk