Pożegnanie śp. Czesławy Kurasz

 

Uroczystości pogrzebowe śp. Czesławy Kurasz
odbędą się w dniu 13 maja 2023 r. (sobota) o godz. 12.00
w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku.
O godz. 11.00 odbędzie się różaniec. Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy przejdzie ulicami miasta na Cmentarz Centralny.

 

Pozostanie w naszej pamięci

W wieku 85 lat odeszła Czesława Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu w Sanoku, współzałożycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku, wielka społeczniczka, Starościna Powiatu Sanockiego w latach 1998-2002. Człowiek instytucja, która swoimi działaniami pokazywała, że warto pomagać innym. Łączyła pokolenia, uwrażliwiają szczególnie młodych ludzi na ból i cierpienie osób dotkniętych chorobami czy samotnością. Była powszechnie szanowana i ceniona przez wszystkie środowiska.

Pani Czesława była przez lata filarem Fundacji pracującej na rzecz sanockiego szpitala, dzięki jej działaniom udało się zakupić potrzebny sprzęt. Do końca swoich dni była bardzo aktywną osobą, pełną energii i pomysłów. Swoje życie poświęciła na pomaganie tym najbardziej potrzebującym. Pomimo że życie jej nie oszczędzało, ta nie zamknęła się w sobie. Musiała zmierzyć się z problemami. Została sama z sześciorgiem małych dzieci po śmierci męża, który odszedł zdecydowanie za szybko.

Brała udział w wielu akcjach charytatywnych na terenie miasta i powiatu sanockiego na rzecz seniorów oraz osób chorych. Swoimi działaniami jednoczyła pokolenia. Współpracowała z różnymi organizacjami i instytucjami. Organizowała wiele imprez integracyjnych, dzięki którym pokazywała innym, że warto cieszyć się życiem i być blisko drugiego człowieka. Pani Czesława już od najmłodszych lat angażowała się w życie lokalnej społeczności.

Jej przygoda z wolontariatem rozpoczęła się ponad 20 lat temu, gdy razem ze wspaniałymi ludźmi założyła Powiatowe Centrum Wolontariatu w Sanoku. Było to jedno z pierwszych tego typu stowarzyszeń na terenie całego województwa podkarpackiego. „Najpiękniejszy wolontariat bywa skromny, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, daje ulgę w cierpieniu, przynosi chleb ubogim i pocieszenie tracącym nadzieję” – tak mówiła podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Kolejnym dziełem Pani Czesławy było powołanie do życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Uczelni Państwowej, który od rozpoczęcia swojej działalności cieszył się popularnością wśród seniorów.

Przez wszystkie lata wraz ze wspaniałymi ludźmi, których do siebie przyciągała niczym magnes udało jej się zrealizować wiele ciekawych projektów i akcji, które nie sposób wszystkie wymieniać. Jej najnowszym dziełem było utworzenie Centrum Usług Senioralnych. To tam w ostatnim czasie organizowała wiele akcji mając na uwadze głównie seniorów, którzy nie rzadko muszą mierzyć się z samotnością. Integrowała ich, zachęcając do wspólnych działań i angażując w różne projekty, pokazując im, że wiek nie ma znaczenia i można cieszyć się życiem, choć zbliża się ono ku końcowi. Zawsze podkreślała, że wolontariat nie ma wieku i jest dowodem na to, że jest międzypokoleniowym działaniem, daje szansę wzajemnego wzbogacania się, wymiany doświadczeń, integruje różne środowiska i pokolenia.

Przez wiele lat była księgową i prezesem Gminnej Spółdzielni Bukowsko. Uczestniczyła również w życiu politycznym, będąc radną powiatową, wicestarostą powiatu sanockiego, radną dzielnicy Zatorze. Często dzwoniła do redakcji zapraszając nas na nadchodzące wydarzenia. Już tego nie zrobi. Będzie nam jej brakowało. Jej dobrego słowa, rady, uśmiechu. Na koniec zostawiam Państwa z jej przesłaniem, które kiedyś od niej usłyszałam podczas wielu rozmów jakie z nią przeprowadziłam: „Żyjmy pięknie, z miłością względem drugiego człowieka, okazujmy sobie wzajemny szacunek i dobre słowo”.

Rodzinie i bliskim Zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia

Dominika Czerwińska

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj