Segregacja odpadów – plastik

Sortowanie śmieci przysparza mnóstwa problemów. Niby większość z nas zna zasady segregacji odpadów oraz kolory pojemników do których mają trafić. Jednak jak widać po kontrolach, wielu mieszkańców nie ma pojęcia jak to robić prawidłowo. Dotyczy to głównie żółtego pojemnika przeznaczonego na plastik.

Wiele nieścisłości pojawiło się w związku z prawidłową segregacją śmieci. W różnych gminach obowiązują inne przepisy. Na terenie Gminy Miasta Sanoka mieszkańcy segregują odpady do pięciu kolorowych worków. Worek zielony przeznaczony jest na opakowania ze szkła kolorowego. Do worka białego trafiają opakowania ze szkła bezbarwnego. W worku niebieskim powinna znaleźć się makulatura. Natomiast odpady, których nie można poddać segregacji takich jak, zabrudzone opakowania spożywcze, tubki po kremach, pastach oraz artykuły higieniczne i pieluchy gromadzimy w pojemnikach przeznaczonych do gromadzenia odpadów zmieszanych. Worek żółty w którym winien się znaleźć metal, opakowania z tworzyw sztucznych oraz opakowania wielomateriałowe dostarcza mieszkańcom wielu problemów.

Myć opakowania, czy torebki foliowe wrzucać zabrudzone, a co z opakowaniami po zamówionym jedzeniu z restauracji? Jak to jest z puszkami po konserwach ? A co z butelką plastikową po oleju spożywczym? Zabawki w większości zrobione są z plastiku, a jednak nie powinny trafić do żółtego worka. Z takimi dylematami boryka się wiele osób, które w trosce o środowisko chcą odpowiednio segregować śmieci, a nie mają pewności co robić z niektórymi odpadami.

– Pojemników po jogurtach, śmietanach, kefirach, lodach czy ketchupach nie trzeba myć przed wyrzuceniem ich do pojemników na odpady segregowane, maja być one jedynie bez zawartości – wyjaśnia Aneta Kończak – Kucharz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Sanoka.
Prawo nie wymaga od nas, by każdy pojemnik dokładnie umyć, jednak cześć osób starannie to robi. Będąc nadgorliwym zużywamy niepotrzebnie mnóstwo wody, co także nie wpływa dobrze na środowisko. Warto, by opakowania były w miarę czyste, szczególnie wtedy, kiedy są bardzo rzadko odbierane. To samo dotyczy zarówno butelek plastikowych, jak i słoików. Nie potrzeba zrywać z nich etykiet.
– Jeśli chodzi o opakowania po olejach spożywczych, również powinny one trafić do worka lub pojemnika koloru żółtego, tylko bez zawartości. Należy jednak pamiętać, aby do żółtych worków i pojemników nie wyrzucać opakowań po środkach ochrony roślin, puszek po farbach i lakierach ponieważ są to odpady klasyfikowane jako niebezpieczne. Odpady te przyjmowane są nieodpłatnie w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów Segregowanych – mówi naczelnik.
Do worka lub pojemnika żółtego możemy wrzucić styropianowe opakowania po jedzeniu ale już jednorazowe naczynia takie jak: talerzyki, sztućce, kubki wrzucamy do odpadów zmieszanych.
Z uwagi na inny rodzaj plastiku, zabawki powinny być oddawane przez mieszkańców do GPZOS.
– Zabrudzone opakowania po mięsie: worki foliowe czy opakowania hermetyczne powinny znaleźć się już w odpadach zmieszanych – są to opakowania o różnorodnym składzie, często nienadające się do recyklingu – tłumaczy nasza rozmówczyni.
Opakowania po lekarstwach wyrzucamy do odpadów zmieszanych, natomiast niezużyte lub przeterminowane leki powinny być oddawane przez mieszkańców do GPZOS lub do aptek posiadających odpowiednie pojemniki. Puszki po konserwach wrzucamy również do żółtego worka, jednak muszą być one bez zawartości.
– Od 2020 roku dojdzie dodatkowa frakcja odpadów ulegających biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Frakcja ta obejmować będzie liście, trawę oraz odpady kuchenne pochodzenia roślinnego.

dcz

Worek żółty – opakowania z tworzyw sztucznych, metalu, wielomateriałowe

Wrzucamy:

– zgniecione butelki po napojach typu „PET”
– opakowania po jogurtach, kefirze, śmietanie, lodach, ketchupach
– plastikowe worki, torebki, reklamówki, nakrętki, koszyki po owocach
– opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach (po płynach do prania, płukania, kąpieli, mycia naczyń, szamponach, balsamach, itp.)
– styropian opakowaniowy
– metalowe nakrętki, puszki, drobny złom
– opakowania wielomateriałowe, np. po mleku i sokach
Opakowania winny być bez zawartości i zgniecione.

Nie wrzucamy:

– tworzyw sztucznych budowlanych, styropianu budowlanego
– puszek po farbach i lakierach
– opakowań po środkach ochrony roślin
– elementów AGD i RTV, baterii
– opakowań po lekach, naczyń jednorazowych, tubek po kremach, maściach i pastach do zębów
– zabawek, elementów motoryzacyjnych, opakowań po aerozolach, butelek po olejach technicznych, pieluch, art. higienicznych

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj