Rzeszowianie będą szukać Dawcy szpiku dla 19-letniej Dominiki Mycek – studentki, chorej na białaczkę limfoblastyczną

Jeszcze nie tak dawno w Sanoku szukaliśmy dawcy dla sanoczanina Michała Radziejowskiego. Podczas akcji dedykowanych Michałowi i innym chorym na nowotwory krwi zarejestrowało się ponad 600 osób! Michał jest już ponad pół roku po przeszczepie. Rzeszowscy studenci poprosili nas o wsparcie. Udostępniamy i trzymamy kciuki za znalezienie dawcy dla Dominiki!

Generacja, która pomaga – rzeszowscy studenci dla chorej koleżanki.Wiosenna edycja akcji HELPERS’ GENERATION

Młodość, energia i chęć niesienia bezinteresownej pomocy to ich cechy charakterystyczne. Studenci – bo o nich tu mowa – należący do ogólnopolskiej społeczności HELPERS’ GENERATION działają z myślą o innych – chorych na nowotwory krwi, którzy aby wyzdrowieć, potrzebują „bliźniaka genetycznego”. Dzięki dotychczasowym działaniom studentów z całej Polski, na przestrzeni 5 lat odbyło się 1036 akcji rejestracji, podczas których zarejestrowało się 115 041 Dawców potencjalnych, a aż 633 z nich oddało szpik, dając potrzebującemu przeszczepienia Pacjentowi – szansę na życie. W wiosennej odsłonie projektu udział weźmie 46 uczelni z całej Polski, w tym – 4 rzeszowskie. Rzeszowianie będą szukać Dawcy szpiku dla 19-letniej Dominiki Mycek – studentki, chorej na białaczkę limfoblastyczną.


Mimo blisko 1,5 mln potencjalnych Dawców szpiku, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS, nadal co 5. Pacjent nie znajduje swojego Dawcy. Studencka akcja HELPERS’ GENERATION to nie tylko szansa na to, aby do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyła osoba, która być może uratuje komuś życie, ale jednocześnie doskonały moment na to, żeby szerzyć ideę dawstwa, obalać mity i pokazywać, że niemal każdy z nas nosi w sobie bezcenny – i niemożliwy do wyprodukowania warunkach laboratoryjnych – lek.

Zimowa edycja akcji – w liczbach

W zimowej edycji projektu udział wzięło 40 uczelni z całej Polski, a akcjom rejestracyjnym przewodziło 70 studenckich Liderów ze społeczności HELPERS’ GENERATION. Efektem wspólnych działań było zarejestrowanie do bazy Fundacji DKMS 5 662 Dawców potencjalnych. Każda z tych osób zwiększyła szansę na powrót do zdrowia – nieznajomego Biorcy.
W wiosennej odsłonie projektu udział weźmie 46 polskich uczelni, między innymi z Warszawy, Lublina, Rzeszowa, Krakowa, Bydgoszczy i innych miast, a przewodzić im będzie 75 studenckich Liderów.

Dominika

Dominika Mycek, 19-letnia studentka z Rzeszowa, o tym, że jest chora, dowiedziała się pod koniec 2018 roku. Diagnoza – białaczka limfoblastyczna.
– O swojej chorobie dowiedziałam się pod koniec października. Zaczęłam tracić siły i myślałam, że to zwykłe przeziębienie czy grypa, bo takie były objawy. Po podstawowych badaniach stwierdzono u mnie anemię. W kolejnych dniach czułam się coraz gorzej, aż nadszedł dzień, w którym nie mogłam wstać z łóżka, nic zjeść, bo miałam nudności. 29. października trafiłam na oddział hematologii, a następnego dnia miałam już diagnozę – białaczka limfoblastyczna.

Rzeszowianie będą szukać Dawcy szpiku dla 19-letniej Dominiki Mycek – studentki, chorej na białaczkę limfoblastyczną– wspomina Dominika Mycek, studentka, chorująca na białaczkę.
– Zanim dowiedziałam się o chorobie, razem z moimi przyjaciółmi byliśmy na fantastycznych wakacjach i gdy tylko z nich wróciliśmy, to już zaczęliśmy planować, gdzie pojedziemy za rok. Chciałabym móc dalej podróżować z nimi, bo są to przeżycia, które będę pamiętać do końca życia. Kocham góry, uwielbiam się wspinać. Mam nadzieję, że będę miała szansę zobaczyć inne piękne miejsca i wrócić do tych, w których już byłam – dodaje Dominika.

 

 

Kto może zostać potencjalnym Dawcą?

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, w przedziale wieku 18-55 lat. Waga, dopuszczająca do rejestracji w bazie, to nie mniej niż 50 kg. Wystarczy przyjść, na organizowaną przez studentów akcję, wypełnić formularz rejestracyjny, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i na tym etapie – to tyle!
Moi drodzy! Nas, chorych na nowotwory krwi są tysiące, ale Wy możecie pomóc! Możecie zostać moim – lub innej osoby – bohaterem. To tylko kilka minut, a dla nas to całe życie. Wystarczy, że zarejestrujecie się jako potencjalny Dawca szpiku i dacie nam szansę na powrót do zdrowia – apeluje Dominika.

Akcja oczami rzeszowskich Liderów

HELPERS’ GENERATION to projekt oparty na rzetelnej edukacji w zakresie dawstwa szpiku. Akcje na uczelniach poprzedzają warsztaty, prowadzone przez Fundację DKMS, na których Liderzy pogłębiają wiedzę o dawstwie szpiku oraz metodach pobrania, ale jednocześnie uczą się efektywnego zarządzania zespołem, organizacji i promocji wydarzeń, co w przypadku takich inicjatyw – jest niezwykle ważne. Merytoryczna wiedza, którą otrzymują studenci, ma służyć wszystkim osobom, które przyjdą na zorganizowaną przez nich akcję rejestracji, by móc świadomie dołączyć do bazy Fundacji DKMS.

Wśród rzeszowskich Liderów znalazła się Justyna Chamik, która o swoim udziale w projekcie powiedziała:
Udział w projekcie HELPERS’ GENERATION traktuję jako wyzwanie. Chciałabym przyczynić się chociaż w małym stopniu do zaznajomienia młodych ludzi – i nie tylko – z ideą dawstwa oraz zarejestrowania jak największej liczby świadomych, potencjalnych Dawców szpiku. Wiem, że jedna decyzja może stać się szansą na życie dla drugiej osoby – powiedziała Justyna, Liderka z Rzeszowa.

 

Szeregi rzeszowskich Liderów zasila również Dawca faktyczny, Sebastian Hanus, student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który już po raz 3. bierze udział w projekcie:
Każdy z nas jest inny, ale jednocześnie wyjątkowy. Wyjątkowy, ponieważ nosimy w sobie szansę na nowe życie dla osoby chorej, potrzebującej przeszczepienia szpiku. Wystarczy tę szansę wykorzystać. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że nie damy rady sami zmienić całego świata, ale możemy odmienić czyjeś życie, by w jego oczach ten świat zmienił się na lepsze. Wy macie teraz szansę to zrobić. Ja swoją wykorzystałem – oddając szpik potrzebującemu Pacjentowi – teraz WASZA kolej. Liczę na Was! – powiedział Sebastian, Lider i Dawca szpiku.

Rzeszów do bazy!

Tegoroczna, wiosenna edycja HELPERS’ GENERATION odbędzie na 4 rzeszowskich uczelniach, tj.: Politechnice Rzeszowskiej, Uniwersytecie Rzeszowskim, WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej oraz Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Podczas akcji na poszczególnych uczelniach będzie można zarejestrować się do bazy Dawców Fundacji DKMS a także dowiedzieć więcej na temat idei dawstwa szpiku.

Więcej informacji o terminach akcji na poszczególnych uczelniach oraz projekcie HELPERS’ GENERATION znajdziecie Państwo na stronie: https://www.dkms.pl/pl/dni-dawcy

Historie sanockich dawców: Wiktoria Fal, 

Daniel Starejki i Edyta Wilk, Regina Żołądź 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj