Konferencja prasowa dotycząca zaistniałej sytuacji w Przedszkolu nr 3

Konferencja prasowa dotycząca zaistniałej sytuacji w Przedszkolu nr 3

Dziś w godzinach porannych odbyła się konferencja prasowa w Sali Herbowej Urzędu Miasta. Tematem konferencji były zagadnienia związane z sytuacją dotycząca zakażenia salmonellą w Przedszkolu nr 3 w Sanoku. Zaproszono wszystkie sanockie media.  

Powodem był „list otwarty” od rodziców dzieci z Przedszkola nr 3, który zamieścił portal esanok. Co ciekawe „list otwarty” nie został wysłany do innych mediów w Sanoku. Sprawdzaliśmy nasze redakcyjne skrzynki kilkukrotnie, nawet foldery SPAM i rzeczywiście list do nas nie dotarł. 

Burmistrz Grzegorz Kornecki ustosunkował się do zagadnień poruszonych w liście jak i do formy samego „dokumentu”.

List wpłynął wczoraj (26 listopada) o godzinie 22.00  na pocztę wiceburmistrza. 

Co z listu wynika?

– Totalne kłamstwo i oskarżenia – skwitował „list” burmistrz Kornecki – Burmistrz Miasta Sanoka rzekomo nie chce się z nikim spotkać, nie udziela żadnych informacji. Gdyby te osoby (list jest niepodpisany) przyszły do Urzędu Miasta i poprosiły o spotkanie, a rzecz dotyczy dzieci, nikt by takiego spotkania nie odmówił! Nie ma takiej możliwości by burmistrz nie spotkał się z rodzicami. Następne: „brak żadnej informacji ze strony burmistrza”. Informacje były na bieżąco podawane na stronie przedszkola, Urzędu Miasta, Tygodnika Sanockiego – on line i w gazecie. (…) W liście jest napisane,  że burmistrz lekceważy rodziców – żeby kogoś zlekceważyć trzeba go poznać. A nikt się nie pojawił z chęcią rozmowy.

Od momentu zaistnienia sytuacji w Przedszkolu nr 3 informowano wszystkich rodziców. W  sobotę (w dniu w którym zaistniało podejrzenie zarażenia salmonellą) wykonano ponad 300 telefonów do rodziców informując o  sytuacji. Następnie informacje przekazywano w momencie, kiedy tylko padały ustalenia.

Kiedy przedszkole zamknięto wszelkie działania i decyzje podejmował Sanepid. Dopiero po działaniach i decyzjach Sanepidu jednostka urzędu zastosowała się do wytycznych, a rodzice byli o wszystkim informowani. Protokoły były udostępniane.

Na dzień dzisiejszy (27 listopada) Sanepid nie podał źródła zakażenia w przedszkolu. Źródło zakażenia bada prokuratura. Nie znamy przyczyny i bezpodstawne są sugerowane jakiekolwiek zwolnienia. 

Po zakończeniu pracy prokuratury i po zakończeniu leczeniu dzieci, rodzice będą  starać o zadośćuczynienie z polisy ubezpieczeniowej. Ze strony urzędu będą informowani jak, i gdzie składać wnioski, odpowiednie dokumenty będą zainteresowanym osobom udostępniane. 

Przedszkole zostało uruchomione. Koszt jego przywrócenia  do pracy znajduje się po stronie Miasta. Kto może wrócić do przedszkola? Decyzja Sanepidu i medycyny pracy do wykonywania obowiązków mogą powrócić pracownicy przedszkola, natomiast dzieci mogą ponownie uczestniczyć w zajęciach dzięki decyzji sanepidu. W „liście” znalazły się pytania o kuchnie. Na chwilę obecną w przedszkolu pracuje pięciu kucharzy – czterech nowych pracowników i nowy szef kuchni zatrudniony z zewnątrz. Czekamy na powrót pracowników oczywiście za zgodą Sanepidu i medycyny pracy.

„Zorganizowano spotkanie z rodzicami w dniu 04. 11. 2019 r. na które Sanepid, Dyrekcja przedszkola jak również Urząd Miasta przyszli z niczym” – Spotkanie dotyczyło sytuacji w przedszkolu, władze Sanepidu przekazały wytyczne rodzicom i odpowiadały na pytania. Burmistrz Kornecki podczas spotkania przedstawił sytuacje i zaplanowane kroki – co dalej, jakie są podjęte kroki by jak najszybciej otworzyć przedszkole. 

Poniżej nagranie na żywo:

 

Przedszkole Nr 3 od poniedziałku do odwołania będzie nieczynne

Jesteśmy wstrząśnięci i chcemy aby ktoś poniósł konsekwencje za taki stan rzeczy

Najświeższy komunikat: w wyniku badań mikrobiologicznych potwierdzono u 23 chorych czynnik etiologiczny zatrucia, którym jest pałeczka Salmonella

Badania potwierdziły, że w przedszkolu dzieci zaraziły się bakterią salmonelli

178 osób z objawami choroby. Najnowszy komunikat

Co z rodzeństwem chorych dzieci – wytyczne Sanepidu

Pałeczki salmonelli w kilku produktach żywnościowych

Spotkanie z rodzicami dzieci z ogniska zachorowań na Salmonellę

Łączna liczba zachorowań wynosi 202 – najświeższy komunikat WSSE

Ważne informacje dla rodziców dzieci narażonych na kontakt z salmonellą

Salmonella. Jak dochodzi do zakażenia?

Poniżej nagranie na żywo:

 

2 KOMENTARZE

  1. Trudne sprawy rozwiązuje się rozmową, nawet burzliwą, ale nie poprzez nagonkę w mediach. Listy otwarte w czasach mojej młodości dotyczyły spraw najwyższej wagi społecznej lub politycznej. Podoba mi się, że o sprawach przedszkola wypowiada się burmistrz od oświaty. Osobiście wolę, kiedy kompetencje są jasno zdefiniowane.

  2. Esanok i tygodnik to jakby dwie różne planety. Niestety do tej pory myślałam że tygodnik to tuba burmistrza, ale po przeanalizowaniu materiałów dot. salmonelli stwierdzam że esanok to manipulacja i agitacja nie wiem na rzecz kogo. Wystarczy pooglądać zamieszczone fragmenty na esanok konferencji i tutaj całość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj