Spotkanie z rodzicami dzieci z ogniska zachorowań na Salmonellę

Spotkanie z rodzicami dzieci z ogniska zachorowań na salmonellę

spotkanie 32 300x200 - Spotkanie z rodzicami dzieci z ogniska zachorowań na Salmonellę4 listopada odbyło się spotkanie rodziców dzieci z Przedszkola nr 3 z dyrekcją, przedstawicielami Urzędu Miasta Sanoka oraz z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku i Dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Dyrektor przedszkola Małgorzata Pietrzycka powitała wszystkich i przekazała głos Marcie Żaczek, dyrektor PSSE Sanok, która najpierw streściła przebieg zdarzeń od pierwszych chwil, kiedy dolegliwości dzieci skojarzono z poważniejszą chorobą.

Dolegliwości związane z ogniskiem chorobowym dotknęły 201 osób w tym 167 dzieci, u 81 osób zostało stwierdzone pałeczki salmonelli (40 dzieci i 41 osób dorosłych). Próby żywieniowe zostały pobrane z dnia 23 października. Próby wody, próby mikrobiologiczne na czystość powierzchni sprzętu i z rąk personelu. Trzy próby zostały zakwestionowane, to jest sałatka jarzynowa, kawa inka oraz surówka z marchewki z jabłkiem.
spotkanie 16 300x200 - Spotkanie z rodzicami dzieci z ogniska zachorowań na Salmonellę– Musimy doprowadzić przedszkole do bezwzględnej czystości. Przeprowadzimy działania związane z pryskaniem chlorem, a następnie ozonowaniem. Musimy mieć pewność, że mamy zdrowy personel – informował Grzegorz Kornecki, wiceburmistrz Sanoka, podczas spotkania z rodzicami, zorganizowanego w związku z pojawieniem się w Przedszkolu Samorządowym nr 3 salmonelli.

Zamknięcie i dekontaminacja przedszkola

28 października wydano decyzje o zamknięciu przedszkola, które zostanie podane dekontaminacji pomieszczeń. Dekontaminacje ma wykonać profesjonalna firma. Najpierw wykonane zostanie czyszczenie chlorem, potem ozonowanie. Po takich zabiegach dzieci będą mogły bezpiecznie wrócić do przedszkola. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż 12 listopada.

Dzieci zdrowe

spotkanie 38 300x200 - Spotkanie z rodzicami dzieci z ogniska zachorowań na SalmonellęZanim jednak wrócą, muszą – dzieci zdrowe – również zostać przebadane. W najbliższych dniach Sanepid przyjmuje wszystkich związanych z przedszkolem nr 3 w celu wykonania wymazów. Rodzice dzieci, które będą miały wynik ujemny, proszeni są o wysłanie maila do przedszkola z informacją o wyniku, imieniu i nazwisku dziecka i do jakiej grupy uczęszcza.
Kiedy w przedszkolu będzie wiadomo, jaka liczba  dzieci zdrowych może wrócić na zajęcia, zostanie zweryfikowana ilość personelu. Na co dzień do przedszkola uczęszcza 350 dzieci, personel to 91 osób z których 41 jest chorych. Wiceburmistrz zapewnił, że zostaną podjęte działania mające na celu zapewnienie odpowiedniej liczby opiekunów dla dzieci. Wymaga to koordynacji w przepływie informacji (maile) oraz odpowiedniej ilości czasu.

Kiedy dzieci chore mogą wrócić do przedszkola?

14 dni od przyjęcia ostatniej dawki leku lub wystąpienia po raz ostatni objawów choroby (nieważne czy to antybiotyk czy lek przeciwbakteryjny, to lekarz zawsze decyduje jak dziecko jest leczone), dziecko powinno mieć zrobiony wymaz. Wymazy bezpłatnie można wykonać w sanockim Sanepidzie, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać odpłatnie np. w najbliższym ambulatorium – to już decyzja rodziców.
Kiedy wynik wymazu jest ujemny, dla pewności jest on powtarzany przez 3 kolejne dni. Wynik wymazu dodatni – konsultacja lekarska i dalsze leczenie.

Co z rodzeństwem dzieci chorych

Burmistrz zaapelował, by dzieci jak najdłużej zostawić w domu. Dzieci zdrowe również proszone są o wykonanie wymazów. Jeżeli wynik jest ujemny, rodzic ma prawo dziecko posłać do szkoły.

Dlaczego spotkanie z rodzicami odbyło się dopiero teraz

Minął szczyt zachorowań, który przypadał na poprzedni weekend. U części osób salmonella przebiega bezobjawowo lub bardzo łagodnie. Wybrano taki termin ze względu na rodziców, którzy musieli się opiekować dziećmi w szpitalu i bezpieczeństwo pozostałych.

Zapobieganie

Od teraz szkoły i przedszkola będą dwa razy w tygodniu dokonywać dezynfekcji.
Wszystkie działania nadzoruje i wydaje związane z nimi decyzje – Sanepid.

Odszkodowanie

Rodzice dzieci, które są objęte polisą ubezpieczeniową kupioną w przedszkolu, na pewno mogą ubiegać się o odszkodowanie, oczywiście po zakończeniu leczenia. Rodzice ubezpieczający swoje dzieci inną polisą, powinni sprawdzić jej warunki i również po zakończeniu leczenia ubiegać się o odszkodowanie.

Edyta Wilk

Specjalny dyżur eksperta ZUS – jakie zasiłki przysługują rodzicom dzieci chorych na salmonellę

Co z rodzeństwem chorych dzieci – wytyczne Sanepidu

Zasiłek opiekuńczy. Ile dni w roku i komu przysługuje

Salmonella w pieprzu mielonym. Produkt wycofany. Ostrzeżenie GIS

1 KOMENTARZ

  1. Spotkanie to był wykład na temat salmonelli. Dopiero kiedy pozwolono nam zadawać pytania uzyskaliśmy odpowiedzi, choć ta pani nieraz się miotała. Tutaj w skrócie podane same konkrety! Nie można tak było od razu? Stracony tylko czas, na esanok film i gówno burza, tylko tutaj konkret. Nawet telefon dla nas uruchomiony. Kto to zrobił dziękuję bo mam kilka poważnych pytań do Zusu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj