Zakończenie pierwszego etapu prac w grabiowiańskiej cerkwi 

Zakończenie pierwszego etapu prac przy cerkwi w Grabówce

 

Dobiega końca pierwszy etap prac konserwatorskich w cerkwi w Grabówce o której pisaliśmy już tu: KLIK i tu KLIK

Zakres prac polegał na wymianie belek stropowych (tragarzy), oraz renowacji kruchty cerkiewnej, której deski szalunku były mocno skorodowane u podstawy. Przedsionek został oszalowany nowymi deskami modrzewiowymi. Stare, jako tzw. „świadkowie” zostaną użyte do obicia wnętrza kruchty, żeby odpowiadały historycznej estetyce. Kruchta została podniesiona, wykonano betonowy fundament, który został przysypany warstwą ziemi (również ze względów estetycznych). W przyszłym sezonie planowana jest wymiana okien na nowe – oszklone.

– Pomimo pierwotnych planów, nie udało się w tym roku wymienić poszycia dachowego – skomentowała prace etnolog Helena Urbańczyk ze „Społecznego Komitetu na rzecz ratowania cerkwi w Grabówce”.
–  Bardzo pozytywną informacją jednak, udzieloną przez Janusza Lenia inspektora nadzoru budowlanego jest uwzględnienie zachowania oryginalnego gontu. Ma on zostać zabezpieczony nową blachą. Warto nadmienić, że stare drewniane poszycie dachowe jest w dobrym stanie, co widać obecnie z wnętrza budynku. Oznacza to, że w tej kwestii odsunięcie prac w czasie zadziałała na korzyść zabytku.

Przypominamy również o stropie cerkiewnym ozdobionym imponującą polichromią Władysława Lisowskiego. Strop ten, przewieziony do pracowni konserwatorskiej w Krośnie został wyczyszczony i zabezpieczony. W tych warunkach będzie oczekiwał na impregnacje do czego niezbędne będą kolejne fundusze.

Choć pierwszy etap prac został zamknięty to dopiero początek remontu XIX wiecznej cerkwi pw. św. Mikołaja.

W grudniu grabowiańska świątynia zostanie zamknięta żeby odpocząć po oczekiwanym od kilkudziesięciu lat zainteresowaniu konserwatorów, budowlańców i mediów.

Ciekawe co przyniesie kolejny rok. Zachęcamy do śledzenia losów cerkwi na stronach:

https://cerkiewgrabowka.pl/ www.facebook.com/cerkiewwGrabowce

Inicjatywę wesprzeć można poprzez przyłączenie się do zrzutki:

https://zrzutka.pl/bjfht5

Edyta Wilk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj