Żurawinka 664 m i Tokarnia 778 m zdobyte! Fotorelacja

Żurawinka 664 m i Tokarnia 778 m zdobyte! FotorelacjaO projekcie Korona Ziemi Sanockiej pisaliśmy w kwietniu KLIK, a relację z inauguracyjnej wycieczki zamieściliśmy tutaj: KLIK.

 

W niedzielę 13 czerwca chętni przygód i wędrówek postanowili zdobyć Tokarnię i Żurawinkę.  Pomimo, że pogoda rano nie zapowiadała się najlepiej, zebrała się całkiem spora grupa zdobywców Korony Ziemi Sanockiej. Blisko 50 osób zjawiło się na starcie  kolejnej wycieczki w Bukowsku zorganizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywny Beskid.

Na 15 km trasie towarzyszyły zdobywcom piękne widoki i dobry humor.

Marek Bańkowski, Wójt Gminy Bukowsko pomógł przy organizacji rajdu oraz zorganizował ognisko na zakończenie trasy, które było miłą niespodzianką dla wędrowców.

– Dziękujemy bardzo panu wójtowi, za poczęstunek. Dwa szczyty niektórym rzeczywiście „dały w kość” wiec tym bardziej było miło na zakończenie trasy odpocząć przy ognisku – skomentowała poczęstunek jedna z uczestniczek.

Na wycieczce tym razem doszło do małego… zagubienia. Dwie uczestniczki mocno zaangażowane w rozmowę, straciły z oczu resztę grupy i zatrzymały się w lesie na rozstaj dróg. Osoby te pierwszy raz znalazły  w tym terenie, więc miały dylemat w którą stronę  iść. Organizator musiał się cofnąć po panie, bo te nie posiadały telefonów z aplikacjami, które teraz większości wydają się standardem.

Przy wycieczce czuwał również pan jadący kładem, który był w pobliżu w gotowości w razie np. jakiegoś urazu lub innej potrzeby. Okazało się, że był bardzo przydatny, bo w pewnym momencie na szlaku trzeba było przeprawić się przez rzekę. Nikt nie chciał po kolana brnąć w błotnistej wodzie. I tu kład się sprawdził fenomenalnie.

Niektóre panie na wycieczkę wybrały się celem redukcji tkanki tłuszczowej bądź cellulitu i nie omieszkały tego głośno powiedzieć, na pan Mieczysław pracownik Gminy Bukowsko stwierdził:

– Wszystkie panie mają zgrabne nóżki i płaskie brzuszki – co towarzystwu jeszcze bardziej poprawiło humor.

Poprosiliśmy wójta, by skomentował wydarzenie.

– Myślę, że promocja szczytów, które funkcjonują w przestrzeni i są znane, jest jak najbardziej wskazana. Wiele z takich miejsc, niższych szczytów, jest rzadko bądź wcale nie odwiedzana. A szkoda. Każdy sposób promocji jest wskazany, zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Młodzież często nie ma świadomości, że coś takiego obok nich się znajduje. Takimi miejscami bardziej interesują się turyści, nie lokalsi. W tym roku na terenie gminy będziemy gościć pod namiotami 190 zuchów, ale zapraszamy wszystkich. Zaletą tych terenów jest spokój, cisza i dużo mniej tłumów turystów niż w Bieszczadach Wysokich. Krótko mówiąc jeszcze zapraszam do zdobywania pobliskich szczytów.

 

Tu warto dodać, że między Bukowskiem a Sanokiem uruchomiona została nowa linia Sanok – Pisarowce – Jędruszkowce – Pielnia – Nadolany – Nowotaniec – Nagórzany – Wola Sękowa – Wygnanka. Autobus  wykonuje 8 kursów dziennie w jedną stronę, od poniedziałku do piątku. Linia nr 19 dociera do podnóża szczytu Tokarnia. Warto w wakacje zaplanować wycieczkę ma urokliwy szczyt, połączoną z piknikiem.

Edyta Wilk

 

Żurawinka 664 m i Tokarnia 778 m zdobyte! FotorelacjaTokarnia 778 m n.p.m. Widokowy, charakterystyczny szczyt z stacją retransmisyjną i masztem o wysokości ponad 50 m w paśmie Bukowicy w mezoregionie Beskidu Niskiego. Szczyt pierwotnie nazywany był Magurą. Nazwa Tokarnia jest wynikiem błędu austriackich kartografów, którzy nanieśli na mapie w miejscu najwyższego szczytu pasma Bukowicy nazwę sąsiedniej wsi. Tokarnia położona jest na granicy wsi Karlików i Wola Piotrowa, w gminie Bukowsko. Zarastający lekkonasiennymi gatunkami drzew grzbiet jest doskonałym punktem widokowym. Ze szczytu rozpościera się widok na Pogórze Bukowskie, Bieszczady a przy dobrej widoczności można podziwiać pasmo Tatr. Przez Tokarnię przebiega odcinek czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego (odcinek Puławy – Komańcza); przecina go prostopadle odcinek szlaku żółtego o przebiegu: Wola Piotrowa – Wisłok Wielki. Góra znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Specjalnego Obszaru Ochrony Ptaków Beskid Niski PLB180002.

Żurawinka (Kuty) 664 n.p.m. Charakterystyczny, widokowy szczyt w rozległym paśmie Żurawinki, w mezoregionie Pogórza Bukowskiego. Posadowiono na nim maszt telefonii komórkowej. Przez grzbiet omawianej góry przebiega granica wsi: Kamienne w gminie Bukowsko i Zawadki Morochowskiej w gminie Zagórz. Znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego. Wierzchołek porasta porolna łąka, północne stoki mieszany modrzewiowo-sosnowo-bukowy drzewostan. W sąsiedztwie znajduje się farma wiatrowa. Każda z sześciu turbin produkuje moc 2,05 MW. Turbiny wiatraków wznoszą się na 80-ciometrowych masztach, płaty turbin mają długość 46 m. Każda z turbin kosztowała 2 mln euro. Do pracy turbin niezbędny jest wiatr o prędkości min. 3 m/s. Na szczyt można dostać się gminnymi drogami. Do elektrowni wiatrowych prowadzą utwardzone drogi serwisowe.

 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji: