600 osób sprzątało brzegi Sanu

 

600 osób sprzątało brzegi SanuOstatni weekend marca obfitował w wydarzenia pod hasłem „Czysta Rzeka”. W całej Polsce wolontariusze zakasali rękawy, porządkując brzegi rzek i strumieni. Fundacja imienia Mariana Pankowskiego zorganizowała cykl wydarzeń, mających na celu zadbanie o naszą najbliższą okolicę, a dokładnie dolinę Sanu.

 


W wydarzeniu wzięli udział między innymi uczniowie szkół podstawowych, wolontariusze i seniorzy. Oczyszczono brzegi Sanu, okoliczne tereny zielone i potoki wpadające do rzeki. Zbiórka śmieci miała miejsce również w samym Sanoku. Akcja oczyszczania odbywała się na brzegach Sanu między mostami olchowieckim i białogórskim. Każdy mieszkaniec, który do niej dołączył, otrzymał worek i rękawiczki zapewnione przez ogólnopolskiego organizatora akcji Operacja Czysta Rzeka 2023. Równolegle oczyszczanie brzegu Sanu odbyło się w Załużu i Bykowcach.


Akcję skoordynowaną przez Fundację M. Pankowskiego wspierały zarówno samorządy, jak i firmy czy osoby prywatne. W Sanoku część uczestników była wpisana z wyprzedzeniem, a część, tak jak np. wycieczka Koła Terenowego nr 1 przy Oddziale PTTK „Ziemia Sanocka” czy grupa Kajaki-sanok.pl, dołączyła spontanicznie. W Bykowcach czynnie uczestniczyli strażacy z OSP Bykowce, którzy także wspierali działania w Załużu. Tam w akcji pomógł NaszSklep Załuż. Odbiór odpadów ze szkół oraz punktów strategicznych zapewniła firma Transprzęt. Natomiast na swoich terenach odpowiedzialni za to byli Urząd Miasta Sanoka i Gmina Sanok.

600 osób sprzątało brzegi Sanu– Wszystko się udało wspaniale! Wszędzie są ludzie widzący potrzebę dbałości o nasze najbliższe otoczenie. Gospodarka odpadami to trudny temat i nie każdy pragnie w nim uczestniczyć. Miło podziwiać nam piękno przyrody, lecz coraz częściej bez takich akcji nasza wspaniała bioróżnorodność zanika. Bez zmian w zachowaniu i zmian nawyków nie będzie przyrody. Bez świadomości konsekwencji naszych czynów niszczymy bioróżnorodność, a tym samym zasoby, od których jesteśmy zależni jako ludzie. My dzisiaj musimy zadbać o przyszłość naszych dzieci. Przyszłe pokolenia poznają taki świat, który my dziś im stworzymy. Mamy wielką moc! I wielką odpowiedzialność w działaniach tu i teraz! – powiedziała Paulina Pankowska, prezes młodej fundacji.

Ktoś może zapytać, co wspólnego z gospodarką odpadami ma Fundacja imienia M. Pankowskiego, pisarza Ziemi Sanockiej? Jednak okazuje się, że to tylko pozornie obce tematy. Patron Fundacji od zawsze był wrażliwy na problemy związane ze środowiskiem i jego mieszkańcami.

 

– Dla Mariana Pankowskiego czy jesteśmy w Sanoku, Załużu czy Brukseli, to gdzie żyjemy i jak żyjemy, zawsze było istotne. Jeszcze z moich nastoletnich czasów pamiętam nasze rozmowy o tzw. głosowaniu na ludzi zielonych w sercu, czyli tych, którzy w swojej polityce myślą o przyszłych pokoleniach, o tematach trudnych, ale istotnych za 10 czy 50 lat, nie tylko tu i teraz. Stąd ta akcja. Jeśli ja mogę mieć wpływ, mogę dołożyć swoja cegiełkę w takim działaniu, próbuję. Początkowo akcja miał być mała, bo myślałam o grupie znajomych. Tymczasem ludzi przychylnych naszym działaniom pojawiło się więcej i wydarzenie urosło w siłę, co bardzo mnie cieszy. Każda rzeka jest równie ważna, ale San jest mi umiłowany. Mieszkam nad Sanem, więc często pływam kajakami, wchodzę do wody przez okrągły rok i chcę, by woda była czysta i bezpieczna. Zadbajmy o San póki go mamy! – kończy relację Paulina Pankowska.

To nie koniec działań związanych w oczyszczaniem brzegów rzeki. Zapraszamy do dołączenia zarówno szkoły, jak i indywidualne osoby. Akcje trwają nie tylko w Sanoku, ale tez w całej Polsce. Fundacja planuje kolejne akcje w powiecie sanockim i leskim.


22-23 kwietnia odbędzie się spływ łączący powiaty – doliną rzeki San i już można się wpisywać na stronie https://system.operacjarzeka.pl/ Spływ jest bezpłatny dla uczestników, ale organizatorzy oczekują jako cegiełkę – wsparcia w sprzątaniu naszej rzeki. Dzięki współpracy z Fundacją Tołhaj GDK będą dostępne kajaki. Fundacja wspiera też swoją ekipę podczas spływu, posiłek dla kajakarzy będzie zapewniony przez Restaurację Kamionka – Akademicki Ośrodek Szybowcowy. Wszystkie wydarzenia z Fundacji są bezpłatne dla mieszkańców.

– Kolejne działania, które planujemy chcemy aby także takie były. Planów i pomysłów jest mnóstwo. Tutaj naprawdę dużo się dzieje! Oczywiście cały czas szukamy sponsorów wydarzeń towarzyszących już trwającej akcji – warsztaty przyrodnicze dla szkół, ale także tych planowanych jak ogród sensoryczny z uwzględnieniem dzieci niepełnosprawnych oraz kawiarni na kółkach „Spływaj”. Marzy mi się miejsce dla dzieci niepełnosprawnych, które nie zawsze potrafią mówić o swoich potrzebach. Chciałabym wyjść im naprzeciw. Fundacja Mariana Pankowskiego chciałaby się wyraźnie wpisać w Sanok i potrzeby jego mieszkańców – opowiada Paulina.

Skąd się biorą śmieci nad Sanem? Zastanawiamy się nadal w redakcji, gdzie jest sens i logika wywozić np. opony nad rzekę, zamiast do SPGK? W każdej sytuacji tracimy paliwo, musimy poświecić czas. Czyż nie lepiej zostawić odpady w miejscu do tego przeznaczonym?

 

– Wracając do akcji, wspomnę jakie rzeczy mogliśmy znaleźć! Od środków higieny osobistej przez odzież, miksery, opony, kawałki telewizorów, butelki, bidony…wymieniać dalej? Nie warto. Warto za to pamiętać, że mamy możliwość segregacji. Zanim wyrzucimy, ważne aby zapytać znajomego czy koleżanki czy się im to jeszcze przyda. Ponownie wykorzystać – tak było w Załużu – wielka stara opona chyba od kombajnu wylądowała już w kontenerze, a potem została wyjęta i przeznaczona do ponownego użytku jako element zabaw podczas festynu! Czy to nie wspaniałe! Można też segregować i wykorzystać ponownie surowiec, plastik, szkło, papier – tego jest ogrom. Śmietnik to ostatni etap. W akcji w Sanoku, Załużu i Bykowcach zebraliśmy w sumie 1840 kilogramów. Ogrom!!!
A naprawdę jest tego dużo więcej. Ponad 600 osób wzięło udział w sprzątaniu.

Zapraszamy do dołączenia się do akcji.
21 kwietnia – Lesko https://system.operacjarzeka.pl/?actionSlug=lesko-dla-sanu&actionId=749
22 kwietnia spływ Zwierzyń – Lesko https://system.operacjarzeka.pl/?actionId=600&actionSlug=kajakarze-dla-sanu
23 kwietnia spływ Zwierzyń – Sanok
https://system.operacjarzeka.pl/?actionId=647&actionSlug=z-nurtem-sanu-i-pod-prad


Na czerwiec zaplanowana jest wystawa fotograficzno-przyrodnicza w ODK Puchatek – szczegóły wkrótce.
Kolejne wydarzenia będą ogłaszane na stronach Fundacji imienia Mariana Pankowskiego na Facebooku oraz oczywiście w Tygodniku Sanockim.

Edyta Wilk