Zima w urzędzie. Przy pracy w biurach temperatura nie powinna być niższa niż 18 st. C.

Temperatura w biurach nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza – podkreśliła Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak zaznaczyła PIP w komunikacie, pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem pracującym poza nimi. Minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca, określają przepisy BHP.

„Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C” – poinformowała Inspekcja.

Jak dodała, w przypadku pracowników wykonujących w okresie zimowym zadania na wolnej przestrzeni obowiązki pracodawcy są większe ze względu na zwiększone narażenie na wychłodzenie spowodowane zjawiskami atmosferycznymi.

Podstawowym obowiązkiem zatrudniającego jest – według PIP – zapewnienie odzieży ochronnej, posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów, przy temperaturze powietrza zimą (od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni Celsjusza.

Inspekcja podkreśliła, że obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych dotyczy pracowników, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni w okresie zimowym związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.

„Stanowiska, na których mogą być wydawane ciepłe posiłki i napoje, ustala pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź z przedstawicielami pracowników. Informacje takie powinien zawierać regulamin pracy” – zauważyła PIP.

Co więcej, wskazali inspektorzy, pracodawca ma obowiązek zapewnienia pomieszczenia, w którym pracownicy wykonujący prace na wolnej przestrzeni się ogrzeją lub zmienią odzież – temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni C.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP