Do Folkowiska zostało już niewiele dni

Nasz Patronat: 11 – 14 lipca

O fenomenie Folkowiska piszemy już po raz trzeci. Jak to się dzieje, że niewielka wioska na Podkarpaciu przyciąga rodziny z całego świata? Odbywający się co roku w lipcu festiwal łączy ze sobą muzykę folkową, teatr, dziesiątki warsztatów umiejętności ludowych, spotkań z artystami i pisarzami oraz aktywne poznawanie przestrzeni, w której się odbywa, czyli niewielkiej wsi Gorajec i najbliższej okolicy Roztocza i Ziemi Lubaczowskiej.

W ocenie wyjątkowości Folkowiska, kluczową rolę gra zaangażowanie w jego organizację wolontariuszy pochodzących z różnych stron świata oraz lokalnej społeczności. Folkowisko udowadnia, że imprezy o dużym znaczeniu dla kultury można organizować także na wsi i przy bardzo skromnym budżecie. Ważniejsze, niż sponsorzy i milionowe dotacje są pomysły, wzajemne relacje i nowatorskie podejście do organizacji wydarzenia.

Również (w lutym) po raz trzeci Folkowisko zostało wpisane na międzynarodową listę najlepszych festiwali Europy. Folkowisko zostało wpisane razem z takimi imprezami jak Gdańsk Shakespeare Festival, Malta Festival Poznań i Wratislavia Cantans. EFFE Label to znak jakości europejskich festiwali przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Brukseli. Kryteriami, którymi kierowali się eksperci przy wyróżnieniu Folkowiska były lokalne zaangażowanie, globalna perspektywa oraz wysoki poziom artystyczny festiwalu.

Motywem przewodnim Folkowiska 2019 są „Dziady”

Chodzący od wsi do wsi wędrowiec przynosił ludziom dawne legendy i nowe wiadomości, zarówno ważne treści ubrane w muzykę, jak i tajemnice przekazywane szeptem. Razem z nim wędrowały melodie i wątki opowieści. Dzięki dziadom, kultury mieszały się i nagle pieśni z jednego krańca kontynentu można było odnaleźć w niespodziewanym miejscu daleko od miejsca ich powstania.
Dziad stanowił też łącznik z innym światem, tym po śmierci.
Wędrowny bajarz to najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel kultury mówionej, zapomnianej dziś (ale czy do końca?) sztuki opowiadania. Mieszkańcy wsi z zachwytem i zdziwieniem słuchali dziada, który opowiadał o dalekich stronach czy o świętych miejscach.
A w szerszym sensie dziady, jak u Mickiewicza, to nasi przodkowie. I do nich się zwrócimy, postaramy się przywołać ich czasy, ich muzykę i kultu.
Jeżeli jeszcze nie masz karnetu śpiesz się! Ilość jest ograniczona, a dostępne są na stronie folkowisko.pl

 

Sanockim akcentem na Folkowisku w tym roku będzie znów Arkadiusz Andrejkow, który będzie malował fragment eko-szklaku, ścieżki dydaktycznej.

Znamy już gwiazdy, które przez cztery dni będą grały dla folkowiczan. Wśród nich znajdą się: Hańba, Sviatyj, Żywiołak, Meninas Duo, Olica, Joryj Kłoc , Pablopavo i Ludziki, Kapela Ludowa Nad Brusienką, Dziady Kazimierskie, Niezapominajki, Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Vox Angeli Małe Piwko, Markowianie z Markowej. Pierwszy raz na Folkowisku pojawii się zespół z Chorwacji:Ogenj – na Folkowisku zawsze jest sporo ognia, ale takiego z Chorwacji jeszcze nie mieliśmy! Ogenj miesza rock’n’rolla, punk i liryczny śpiew w dialekcie kajkavskim! Do typowo punkowych brzmień dorzucają bałkańskie instrumenty jak tamburitza czyli rodzaj mandoliny oraz skrzypce. Szykuje się z z tego wybuchowa mieszanka na Folkowisku!
W piątek w Dzieciowiosce zagrają Czereśnie. Śpiewać będą o zagadnieniach ważnych dla dzieci i dorosłych – przyrodzie, zawodach, i problemach ekologicznych.
Leśne Licho – to teatr ognia i tańca. Są częścią Folkowiska, bo i tu się poznali i zaczęli wspólnie tworzyć. Wprowadzają magię w Folkowisko, a ich taniec rozgrzewa do czerwoności!

Niecodzienne warsztaty są częścią Folkowiska. W tegorocznej edycji odbędą się specjalne czterodniowe warsztaty liry korbowej, na które trzeba wcześniej się zapisać: KLIK