Dla kogo lokal komunalny?

Interwencja

W Sanoku brakuje mieszkań komunalnych. Dostajemy sygnały od czytelników, którzy są zaniepokojeni nie tylko brakiem mieszkań, ale także podnajmowaniem mieszkań komunalnych. Zdarza się, że lokator wiele miesięcy przebywa np. za granicą i mieszkanie zostawia „pod opieką” osobie trzeciej. Następny czytelnik zasygnalizował nam jeszcze inne praktyki. Mieszkanie komunalne zajmowała para, obecnie jest tam jedna osoba, która bardzo często wyjeżdża na dłużej. Do mieszkania wprowadziła się rodzina osoby zameldowanej, a swoje własnościowe mieszkanie wynajęła.

– Czy to jest w porządku? Czy to jest sprawiedliwe? Rodziny z dziećmi czasem nie mają się gdzie podziać, a tu taki proceder? Skoro tylko jedna osoba mieszka w lokalu, to czy nie można jej przenieść do mniejszego, a mieszkanie oddać naprawdę potrzebującym? – pyta rozgoryczony czytelnik.
Taka procedura nazywana jest „cichym podnajmem”. „Cichy podnajem” jest w Polsce powszechny i stanowi olbrzymi problem dla większości gmin i miast, które wręcz nie wiedzą, jak z nim walczyć.

Inny podnajem dotyczy lokali usługowych w naszym mieście.
– Nie dość, że lokale użytkowe są w naszym mieście bardzo kosztowne, to spotykam się z podnajmowaniem ich osobom trzecim. Pierwszy najemca zarabia na pracy tego, który prowadzi działalność. Przecież miasto na tym traci – następny czytelnik sygnalizował problem.
Jak sprawdzić, czy w lokalu komunalnym mieszkają właściwi najemcy? Kto powinien się tym zająć? Czy o takich praktykach powinniśmy kogoś powiadamiać?

Mieszkania komunalne

Najemca mieszkania komunalnego w wypadku kiedy wyjeżdża na dłużej może mieszkanie „zostawić” innej osobie, ale musi napisać podanie i umotywować swoje działania. Burmistrz może przychylić się do przedstawionej prośby pozytywnie lub negatywnie.
Jak sprawdzić, czy lokalu mieszkają właściwi najemcy? Sprawę można zgłosić jako interwencję na piśmie do administratora budynku. Oficjalne pismo powinno zabierać adres i dokładnie opisaną sytuację.
Administrator ma prawo do wizji lokalnej, sprawdzenia opłat za śmieci czy zużycia prądu. Jeżeli podnajęcie jest nielegalne może dojść do eksmisji.
Zadzwoniliśmy również do Urzędu Skarbowego. Dla Urzędu Skarbowego sprawa jest jasna. Każdy kto wynajmuje mieszkanie powinien spisać umowę, podać kwotę za jaką mieszkanie wynajmuje i odprowadzać podatki za wynajem. Jeżeli tego nie robi, ukrywa dochód, a ukrywanie dochodu jest naganne. Tak zwany „cichy podnajem” można zgłosić. Do każdej sprawy podchodzi się indywidualnie.

Lokale usługowe

Jeśli chodzi o lokale usługowe, to sprawa tzw. podnajmu jest łatwa do wyśledzenia. Dlaczego miasto godzi się na taki proceder?
Urzędnicy poinformowali nas, ze podnajem lokali użytkowych jest możliwy, ale musi spełniać kilka warunków. Na podnajem zgodę wydaje burmistrz i kwota podnajmu nie może być wyższa niż kwota na umowie z Urzędem Miasta. Krótko mówiąc najmujący nie może czerpać zysków z podnajmu lokalu miejskiego. W innych przypadkach, czyli kiedy najemca pobiera wyższą opłatę niż kwota na umowie z Urzędem Miasta jest to nielegalne.
Inna sprawa ma się z lokalami użyczonymi przez miasto. Lokale użyczone to najczęściej lokale partii politycznych czy stowarzyszeń. Tych lokali podnajmować nie wolno.

Edyta Wilk