W rocznicę straszliwej masakry

W rocznicę straszliwej masakry

 

10.06 bieżącego roku, w święto Wojsk Ochrony Pogranicza – w nawiązaniu do straszliwej i nieludzkiej masakry na żołnierzach Wojsk Ochrony Pogranicza, Służby Ochrony Kolei i Milicji – popełnionej przez bandy Ukraińskiej Powstańczej Armii w Jasielu 20.03.1946 odbyły się obchody poświęcone temu wydarzeniu.

Mimo że skromniejsze niż w poprzednich latach, w tegorocznych obchodach wzięły delegacje Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Sanoku oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Rzeszowa i Sanoka.

Delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze na cokole pomnika upamiętniającego te tragiczne wydarzenia. Zasmucającym był fakt, że szereg instytucji państwowych i publicznych „jakby” zapomniał o tych obchodach, mimo że powołują się w swoich rodowodach na powstanie w tym właśnie okresie czasu.

Ogromna większość poległych wówczas żołnierzy służących w Wojsku Ochrony Pogranicza pochodziła z terenów obecnej Wielkopolski, a na kanwie tych wydarzeń nakręcono m.in. film „Ogniomistrz Kaleń”.

Symboliczne znicze zapalono również pod pomnikiem Kurierów Beskidzkich oraz kwaterze Żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas działań II Wojny Światowej.

materiały nadesłane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj