30. Finał WOŚP już w najbliższą niedzielę – w Sanoku na ludową nutę

Tegoroczny 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 30 stycznia. Tym razem Orkiestra zagra „dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”. Bieszczadzki Sztab WOŚP zaprasza wszystkich do Skansenu – na ludowa nutę!

30 stycznia na Rynku Galicyjskim w Skansenie odbędzie się wielki finał WOŚP – na ludową nutę! Start już od godziny 9, zakończenie o 16. Bieszczadzki Sztab WOŚP zaprasza na piknik rodzinny. Podczas finału będzie można zwiedzić skansen, odbędą się warsztaty artystyczne oraz zabawy z animatorami dla dzieci. Wielką atrakcją dla najmłodszych będzie mini zoo, które zorganizuje Robert Pieszczoch, hodowca, a zarazem dyrektor PODR w Boguchwale.

Od kilku lat organizowany jest bieg „Policz się z cukrzycą”. Podczas biegu wolontariusze będą zbierali fundusze na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży, organizatorem jest Łukasz Łagożny. Bieg rozpocznie się punktualnie o godz. 11 – start i meta zlokalizowane będą w sanockim skansenie. Trasa została tak przygotowana, aby mógł sobie z nią poradzić zarówno wytrawny biegacz, jak i amator. W biegu mogą wziąć udział rodziny z dziećmi. Na starcie biegu w stoisku przygotowanym przez Uczelnię Państwową w Sanoku będzie można zmierzy poziom glukozy we krwi. Amatorzy zimna i wody będą morsować. Wesołe Morsy Hipotermia Sanok od lat wspierają Orkiestrę. Motywem przewodnim tegorocznego morsowania będą elementy ludowe. Na miejscu zostanie rozstawiony basen. Swoje stoisko z indiańskim tipi i ogniskiem będą mieli także członkowie Stowarzyszenia „Łucznicy Sanoka”.

Ponadto chętni będą mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Podczas finału odbędą się także liczne koncerty, będzie możliwość zakupienia rękodzieła – biżuteria, rzeźby, ozdoby oraz tradycyjne potrawy i przysmaki, które przygotują panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Na scenie wystąpią Mażoretki VIVD z Jaćmierza, Pakoszowianie, zespół muzyczno-obrzędowy, który zagra utwory ludowe, folkowe i biesiadne oraz kapela Biesiada, która w swojej twórczości kultywuje ludowe wartości.

Podczas finału będzie prowadzona akcja „Oddaj z nami krew na WOŚP”, która odbędzie się w dniach 26 i 27 stycznia w godzinach od 7 do 11:30 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Konarskiego 24 w Sanoku. Każdy, kto w tych dniach zdecyduje się oddać krew, dostanie pamiątkowy gadżet niespodziankę. Przypominamy, że krew może oddać każda zdrowa, dorosła osoba. 

Na ulicach Sanoka oraz okolic pojawi się setka wolontariuszy Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP. Wzorem lat ubiegłych na Allegro wystartują aukcje. Wśród licytowanych przedmiotów będą m.in. grafika Zdzisława Beksińskiego, spotkanie z dyrektorem Muzeum Historyczne w Sanoku, obrazy lokalnych artystów, gadżety od Ciarko STS Sanok, w tym oryginalna koszulka bramkarza Patrika Spesnego oraz zdjęcie drużyny STS Sanok z podpisami wszystkich zawodników, gadżety związane z serialem „Wataha”, anioły wykonane przez mieszkańców Domu Inwalidy Bezdomnego w Sanoku, karnety na stok narciarski, weekend w Bieszczadach, warsztaty w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła i przejazdy drezynami rowerowymi i wiele innych. Aukcje Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP można znaleźć pod linkiem

https://allegro.pl/uzytkownik/WOSP_Sanok

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt. Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Dzięki zebrany funduszom zostanie zakupiony:  angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci , oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy oraz stoły operacyjne.