Kolejne sukcesy młodych muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku

 

19 listopada 2022 roku, odbył się IV Makroregionalny Konkurs Zespołów i Duetów Perkusyjnych I i II stopnia w Tomaszowie Lubelskim. Wielkim triumfatorem w kategorii szkół muzycznych I stopnia okazał się Zespół Essa z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia  w Sanoku, prowadzony przez pana Maksymiliana Pacześniaka. W skład grupy wchodzą: Filip Domaradzki, Tymon Hańczak, Orest Maszluch.

Dlaczego młodych perkusistów i ich nauczyciela tak cieszy to zwycięstwo? Jurorzy – prof. Urszula Bereźnicka-Pniak z Akademii Muzycznej w Łodzi oraz dr Stanisław Welanyk
z Akademii Muzycznej w Krakowie – zwrócili uwagę na niesłychanie wysoki poziom wykonawców i artyzm wszystkich prezentacji.  W takim gronie wygrywa się trudniej, ale bardziej spektakularnie. Zespół Essa udowodnił, że poza precyzją wykonania, doskonałym zgraniem oraz muzykalnością posiada coś, co porywa słuchaczy. W końcu „essa” to słowo oznaczające szczególny stan ducha, emanujący beztroską,  radością i pięknem.

Również Emilia Linka – trzynastoletnia skrzypaczka z klasy skrzypiec Grażyny Dziok w Państwowej Szkole Muzycznej ll st. w Sanoku zdobywa kolejne nagrody i uznanie dla swojego talentu. Pod koniec października tego roku na Zamku Królewskim w Warszawie odebrała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Już kilka dni później wzięła udział w IV Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej imienia Wandy Wiłkomirskiej. Konkurs odbywał się w dniach od 8 do 13 listopada w Częstochowie. Znakomite jury  podkreśliło, że poziom tego konkursu był niezwykle wysoki. Nie było łatwo ocenić ponad setkę młodych ludzi, których wykonania były przepiękne i nie było żadnych słabych, czy nawet średnich produkcji.

Emilia zaprezentowała wymagający i zróżnicowany program: Adagio z l sonaty g- moll na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha, Kaprys nr 5 z op. 1 Nicolo Paganiniego oraz wirtuozowski Polonez koncertowy D-dur op. 4 Henryka Wieniawskiego.

Jej występ zaowocował zdobyciem drugiej nagrody na tym dużym i trudnym konkursie. Emilia doskonale się zaprezentowała i świetnie poradziła sobie z  dodatkowym stresem związanym z obecnością  kamer, gdyż cały konkurs był transmitowany na żywo i miał wielu słuchaczy w Polsce i za granicą. Prezentacje z każdego dnia przesłuchań oraz z koncertu laureatów dostępne są na kanale Akademii Filmu i Telewizji  (youtube).  Udział w konkursach nie jest celem samym w sobie, ale jest przede wszystkim możliwością koncertowania dla publiczności. Ten tak ważny dla młodych polskich wiolinistów konkurs, jako jeden  z niewielu, daje laureatom taką możliwość. Zwieńczeniem występu Emilii Linki było przyznanie jej nagrody specjalnej konkursu, tzn., koncertu z Orkiestrą Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

To kolejny wspaniały sukces na artystycznej drodze młodej, uzdolnionej skrzypaczki.
Wszystkim laureatom i ich pedagogom składamy wielkie gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów.