Zawód kierowcy – ile zarabiają kierowcy w województwie Podkarpackim

Zawód kierowcy jest bardzo romantyczny. W końcu kierowca większość czasu spędza sam na sam z drogą, swoimi myślami i samochodem. Niemniej jednak opis zawodu i obowiązków z pewnością należy wziąć pod uwagę, aby zrozumieć, co czeka osobę przy jej wyborze. Istnieje wiele subtelności i niuansów, które nie są oczywiste z zewnątrz.

Kierowca to osoba, która profesjonalnie zarządza różnymi rodzajami transportu, w tym pasażerskim i towarowym. Warto zauważyć, że pracodawcy nakładają na swoich pracowników szereg wymagań. Jednak ci, którzy mają co najmniej 1-2 lata doświadczenia za kierownicą, dobrze znają miasto, posiadają uprawnienia kategorii wymaganej na wakat, mogą bez problemu znaleźć pracę jako kierowca.

Aby łatwo znaleźć aktualne oferty pracy, należy skorzystać z internetowych witryn wyszukiwania ofert pracy. Za pomocą wygodnego systemu wyszukiwania możesz wybrać województwo. lub miasto, w którym chciałbyś pracować, rodzaj działalności i różne firmy. Na przykład Jooble.com zebrał najlepsze oferty pracy dla kierowców w województwie Podkarpackim.

Opis pracy

Kierowca to zawodowy kierowca, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu pojazdu i jest w stanie poradzić sobie zarówno z samochodem, jak i nieoczekiwanymi sytuacjami na drodze. Zasadniczo ten zawód jest wybierany przez przedstawicieli silniejszej płci, choć zdarzają się też kobiety-kierowcy. Nowoczesna flota oferuje duży wybór pojazdów, dzięki czemu kierowca może prowadzić samochód osobowy lub ciężarowy, autobus, wywrotkę, dźwig samochodowy i tak dalej. Znajomość budowy samochodu, zasad ruchu drogowego, umiejętność załadunku i rozładunku ładunku, odpowiedzialność za życie pasażerów – to tylko część tego, o co zawodowy kierowca musi nieustannie dbać.

Osobliwością zawodu kierowcy jest to, że być może dzisiaj nie ma ani jednej branży, która nie wymagałaby specjalistów w tej specjalności. W zależności od charakteru przedsiębiorstwa oraz możliwości i pragnień samego kierowcy może on zajmować się zarówno transportem towarowym, jak i pasażerskim. Na przykład:

  • Kierowca autobusu przewozi ludzi, ich bagaż, różne ładunki i pocztę. Najczęściej ma określony harmonogram i trasę, których musi ściśle przestrzegać. Kierowca autobusu może pracować zarówno w mieście, jak i realizować przewozy na liniach międzymiastowych i międzynarodowych. Osoby pracujące w tej dziedzinie działalności muszą mieć specjalną kategorię;
  • Maszynista przewozi ludzi po określonej trasie i odpowiada za ich bezpieczeństwo. Po drodze przekazuje pasażerom przez mikrofon wszystkie wymagane informacje. Osoba, która wybrała tę specjalność, musi umieć sprawdzić stan techniczny tramwaju, aw razie potrzeby umieć usuwać awarie sprzętu podczas pracy na linii;
  • Kierowca taksówki. Osoba wykonująca ten zawód powinna odznaczać się niezwykłą cierpliwością i być kimś w rodzaju psychologa, gdyż ma do czynienia z różnymi ludźmi, z których wielu nie wyróżnia się dobrymi manierami i taktem. Praca taksówkarza jest dość trudna, aw wielu krajach uznawana jest nawet za jeden z najbardziej zagrażających życiu zawodów;
  • Kierowca osobisty (rodzinny, osobisty) to specjalna kategoria związana z personelem domowym. Oprócz bezpośredniego pracodawcy przewozi również członków swojej rodziny. W takim przypadku kierowca musi ściśle przestrzegać wszystkich życzeń i zaleceń. Kierowca samochodu, który najczęściej należy do pracodawcy, jest zobowiązany do monitorowania czystości i sprawności pojazdu.

Osoba o tej specjalności może pracować w karetce pogotowia, prowadzić trolejbus i być kierowcą ciężarówki. W dzisiejszych czasach praca za kierownicą należy do najbardziej masywnych.

Dla kogo odpowiedni jest kierowca?

Należy zrozumieć, że sama chęć bycia kierowcą, nawet posiadanie doświadczenia i prawa jazdy odpowiedniej kategorii nie zawsze wystarczy, aby zacząć zarabiać w tym zawodzie. Ważne cechy:

  • Odpowiedzialność;
  • Odporność na stres;
  • Pracowitość;
  • Umiejętność podejmowania świadomych decyzji w sytuacjach ekstremalnych;
  • Stabilność emocjonalna;
  • Długo utrzymuje koncentrację.

Lepiej, jeśli rozumiesz budowę pojazdu, którym będziesz jeździł i wiesz, jak go naprawić, przynajmniej w podstawowym zakresie.

Wady i zalety zawodu

Zalety:

  • Możliwość podróżowania po mieście lub do innych osiedli, a nawet krajów;
  • Nie musisz długo się uczyć, ale pod warunkiem, że masz już prawo jazdy i doświadczenie w prowadzeniu pojazdu;
  • Przydatność umiejętności zawodowych w życiu codziennym;
  • Duża liczba wolnych miejsc na rynku pracy.

Są też wady: będziesz odpowiedzialny za pasażerów i ładunek, dzień pracy może być nieregularny, zarobki nie zawsze są tak wysokie, jak byśmy chcieli.

Zapotrzebowanie i wynagrodzenie

Stanowisko kierowcy jest jednym z najbardziej poszukiwanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Uzyskanie takiej specjalności zwykle nie wymaga wyrafinowanego szkolenia. Kierowca zawsze znajdzie pracę np. w taksówce, kurierze, czy jako kierowca komunikacji miejskiej.

Pensja kierowców w województwie Podkarpackim zaczyna się od 4500 i dochodzi do 9000, a może nawet więcej. Wszystko zależy od tego, gdzie pracujesz, jakim samochodem jeździsz, jaki masz harmonogram. Tak więc kierowca ciągnika siodłowego będzie zarabiał od 8 tys. zł miesięcznie, a przewoźnik towaru otrzyma 5,4 tys. zł miesięcznie. Tak czy inaczej, jest ogromna liczba wolnych miejsc pracy, a wynagrodzenie jest więcej niż przyzwoite.

Wynik

Zawód kierowcy to jeden z najbardziej poszukiwanych, wysoko płatnych i ciekawych zawodów. Nie jest wymagane specjalne wykształcenie, a można zarobić całkiem sporo. Jeśli szukasz pracy i posiadasz prawo jazdy, radzimy zwrócić uwagę na oferty pracy dla kierowców.