Mamy mistrza Europy w warcabach

Warcaby pamiętam z dzieciństwa jako grę wywołującą wiele emocji i bójek miedzy rodzeństwem. Uczyła nie tylko logicznego myślenia i strategii, ale również radzenia sobie z przegraną bądź wygraną. Kiedy dowiedziałam się, że sanoczanin właśnie w warcaby jest najlepszy na naszym kontynencie, tym bardziej miło mi się zrobiło, ze mogę zaprosić go do redakcji.

Troszkę historii o grze

Warcaby to gra planszowa powstała w XII wieku, najprawdopodobniej na południu Francji lub w Hiszpanii. Gra posiada wiele odmian, spośród których uważane za dyscyplinę sportową są jedynie warcaby polskie (stupolowe) nazywane też międzynarodowymi. W większości krajów gra odbywa się jednak przeważnie na warcabnicy posiadającej 64 pola (często zastępowanej szachownicą), z wykorzystaniem 24 pionków (po 12 dla każdego z graczy).

Kolebką gier planszowych, z których wywodzą się współczesne warcaby, jest Egipt. Tam to 3000 lat p.n.e. znano grę planszową senet, której twórcą miał być bóg Thot – bóg mądrości i twórca pisma (hieroglifów). Według mitologii greckiej, podczas oblężenia Troi, Palamedes wynalazł grę petteia (kamyki)[4], którą Rzymianie przekształcili w grę w rozbójników – latrunculi.

 

Warcaby znane nam w dzisiejszej postaci powstały na Półwyspie Iberyjskim na przełomie XV i XVI wieku. Najprawdopodobniej pochodziły od gry zwanej alquerque opartej na arabskiej grze El-Quirkat. El-Quirkat nazywana była przez saharyjskich Arabów zamma lub damma. Grę tę znano już przed 100 r. n.e.[5]. Pierwsze znane, i do dziś zachowane książki o warcabach, zostały wydane na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Pierwszą znaną pośrednio (nie zachował się żaden egzemplarz) pisemną publikacją, wyłącznie na temat warcabów, była wydana w języku hiszpańskim w 1547 r. w Walencji El Ingenio o juego de marro, de punta o damas autorstwa Antonia de Torquemady. W Bibliotece Narodowej (Biblioteca Nacional) w Madrycie do dzisiaj przechowywany jest jeden z pierwszych na świecie pisemnych traktatów poświęcony tylko warcabom Libro del Juego de las Damas, vulgarmente llamado el Marro opublikowany w 1591 r. przez Pedra Ruiza Montero (o przydomku „El Andaluz” – Andaluzyjczyk).

Warcaby jako dyscyplina sportowa

Warcaby są dyscypliną sportową, w której rozgrywane są mistrzostwa różnych krajów, mistrzostwa kontynentów i świata. Organizacją skupiającą narodowe federacje warcabowe jest Światowa Federacja Warcabowa. W Polsce regularne rozgrywki warcabowe rozpoczęto w roku 1973. W 1975 odbyły się pierwsze drużynowe, a w 1977 indywidualne Mistrzostwa Polski. Nadzorowaniem i organizacją warcabowych rozgrywek do 1989 zajmowała się Centralna Komisja Gry Warcabowej przy RG LZS, od 1989 r. do 2004 r. Polskie Towarzystwo Warcabowe, a w 2004 powstał Polski Związek Warcabowy, który należy do FMJD.

Pierwsze kroki pana Piotra

Piotr Paluch przygodę z warcabami zaczął jako dziecko, a pierwsze trofea z rozgrywek zaczął zdobywać w 1987 roku. Jednak kiedy założył rodzinę i zajął się „zarabianiem na życie” plansze odłożył na półkę.

– Tak to już jest, że dorosłe życie wymaga od nas ustalenia pewnych priorytetów. Musiałem zając się rodziną i prawdę mówiąc grę traktowałem jako zabawę, niemniej zawsze miałem słabość do warcabów.

Życie płynęło i jako już bardzo dorosły mężczyzna stwierdził, że warto odkurzyć szachownicę i poćwiczyć umysł. Dzięki temu zaczął trenować i coraz częściej grać. Miesiące ćwiczeń umysłu opłacało się i kilka dni temu pan Piotr stanął na podium.

– Trening to przyglądanie się rozegranym partiom swoim, konkurentów i ćwiczenie z kim się da. To godziny śledzenia każdego ruchu i rozpracowywania jego efektów. Tak to już jest, że każdy zawodników grających w warcaby uprawia też inny sport, by mieć dobra kondycje fizyczna. Na przykład dzisiaj w ramach treningu ciała będę sprzątał piwnicę – śmieje się pan Piotr.

 W grupie weteranów

– Weteranami jesteśmy nazwani z języka angielskiego. Nie czuję się weteranem, niemniej nie przeczę, że jestem po pięćdziesiątce i gram w grupie 50+. Gra sprawia mi wielka frajdę i nie ukrywam, że moim marzeniem jest otworzenie sekcji warcabowej w Sanoku. Miejsce się znajdzie i myślę, że chętni również. To jest naprawdę świetna gra dla wszystkich bez względu na wiek i płeć. Wspaniałe spędzanie czasu i ćwiczenie umysłu.

Za marzenia pana Piotra trzymamy kciuki i  życzymy dalszych dobrze rozegranych mistrzostw.

Wyniki można śledzić na oficjalnej stronie mistrzostw:

https://ec23.warcaby.pl/

Największe osiągniecia:
Korespondencyjne Mistrzostwa Świata – brązowy medal.
Otwarte Mistrzostwa Polski – trzy medale: złoty, srebrny i brązowy.
Mistrzostwa Polski Weteranów – dwa złote medale.
Największe osiągnięcia w ostatnim okresie:
Ogólnopolski Turniej „ Korona Średzka”, Środa Śląska, 2021 r. – 1. miejsce
Ogólnopolski Turniej „Złota Parzenica”, Nowy Targ, 2021 r. – 1. miejsce
Mistrzostwa Europy Weteranów 50+ w grze szybkiej, Bergamo, Włochy, 2022 r. – 1. miejsce
Mistrz Europy Weteranów 50+, Julinek k. Warszawy, 2023 r. – 1. miejsce
Najbliższy turniej :
Puchar Świata Drancy 2023 – Paryż, Francja w dniach 29.04–06.05.2023 r.

 

Edyta Wilk