Ofiary z Gruszki upamiętnione po 83 latach

Jak co roku, także i dziś 5 lipca zorganizowano uroczystości upamiętniające ofiary egzekucji na górze Gruszka. Zgodnie z tradycją obchody wpierw odbyły się przy masowej mogile na Cmentarzu Centralnym w Sanoku, a druga część była kontynuowana w miejscu dokonania mordu z 1940 r. powyżej wsi Tarnawa Górna.

Historia losu 112 skazańców, których Niemcy aresztowali i wtrącali do sanockiego więzienia, a następnie wydali na nich wyrok śmierci, jest powszechnie znana wielu mieszkańcom Sanoka i okolic. Jednak zamordowani, poza nielicznymi wyjątkami, nie pochodzili z naszych stron, lecz w większości z wielu zakątków Polski. W toku ostatnich ustaleń Piotra Paszkiewicza, Krystyny Chowaniec i Jolanty Smyczyńskiej udało się pozyskać informacje uzupełniające w celu spisania życiorysów ofiar. Poruszający jest niejednokrotnie już stwierdzony fakt, że niektóre rodziny przez ponad 80 lat nie miały wiedzy o tym, co po wybuchu II wojny światowej stało się z ich bliskim, który był więziony w Sanoku, a następnie stracił życie na Gruszce.

Organizację uroczystości przygotował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Sanoku oraz Starostwo Powiatowe w Sanoku i Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Lesko, a wsparcia udzielił Burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

Poniżej relacja fotograficzna z uroczystości, a pełny artykuł tekstowy ukaże się w numerze TS w przyszłym tygodniu tj. 14 lipca.

Piotr Paszkiewicz