Problem roślinności w mieście powraca

 

Miasto to życie, życie to tlen, tlen to drzewa

 

Pamiętajcie o ogrodach

Przecież stamtąd przyszliście

W żar epoki użyczą wam chłodu

Tylko drzewa tylko liście

 

Problem roślinności w mieście powraca jak bumerang. Roślinność w mieście odgrywa niezwykle ważną rolę. Poprawia jakość powietrza, redukuje hałas, zapewnia cień w upalne dni i wpływa na estetykę otoczenia. Regularnie od Państwa dostajemy sygnały o tym jak roślinność w mieście nie spełnia oczekiwań mieszkańców. Ostatni list publikujemy poniżej.

 

Szanowna Redakcjo!

Ratujmy cmentarne drzewa

Zmotywowana wzniosłymi hasłami Kandydatów do władz samorządowych o gotowości działania na rzecz dobra wspólnego, zwracam się do wszystkich Radnych in spe, z prośbą  o podjęcie działań w obronie drzew w przestrzeni publicznej Naszego Miasta. Nie będę przytaczała argumentów z istniejącego piśmiennictwa naukowego  i popularnonaukowego omawiające to zagadnienie – są one powszechnie dostępne i znane. Odwołam się tutaj do faktu, że w Sanoku w ostatnich latach  wycięto dużo drzew, nierzadko starych, mających wielką wartość przyrodniczą, kulturową i krajobrazową. Zjawisko to dotyczy również   cmentarzy. Zauważyłem, że wiele pięknych i starych drzew zostało ściętych. Niektóre, według mnie, nadawały się na pomniki przyrody.  To niepowetowana strata dla środowiska, klimatu, krajobrazu.

Mam świadomość, że część osób, która ma groby bliskich na cmentarzach, domaga się, aby drzewa na terenie nekropolii wycinać. Tłumaczą to tym, że muszą sprzątać opadające liście lub owoce. Tłumaczą też, że drzewo, rozrastając się, może uszkodzić grób. Ale nie należy  od razu wycinać wszystkich drzew na cmentarzu.

Wiem (zapoznałam się z obowiązującym prawem)  , że procedura wycinki drzew jest etapowa. – Jeżeli chodzi o cmentarze, to ich zarządcy, jak sama nazwa wskazuje, zarządzają cmentarzem, ale nie drzewostanem. Decyzje w sprawie wycinki drzew podejmuje właściwy terytorialnie urząd. Drzewa do wycinki kwalifikowane są przez komisję, która sprawdza  ogólny stan zdrowotny drzewa, zagrożenie dla otoczenia, np. czy korzenie drzewa niszczą grób. Na podstawie protokołu wydawana jest decyzja zezwalająca bądź odmowna na wycinkę drzew – zastanawiam się, czy przeprowadza się takie analizy dendrologiczne, czy i gdzie można zapoznać się z nimi?                                              W efekcie powyżej przedstawionych działań  mamy betonozę czy inną patelnię, zamiast właściwie utrzymanej nekropolii. Na takie cmentarze latem nie da się wejść, bo podczas upałów nagrzewają się czasami do blisko 50 st. C… Tymczasem drzewa chronią przed  nadmiernym nagrzewaniem – stanowią więc wymierną korzyść, na co starałam się zwrócić uwagę. Ponadto, w terenach podmokłych, odciągają wodę, umożliwiając pochówki w takich miejscach. Obecność ich korzeni stwarza również warunki bioróżnorodności glebowej, co przyspiesza mineralizację zwłok. Drzewa, szczególnie wysokie, mają więc szereg różnych innych  zalet (w oparciu o analizy naukowe) Spośród różnych grup roślin to one pełnią najbardziej doniosłą funkcję. Pisał o nich pięknie poeta Młodej Polski, Leopold Staff: „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa…”. Jak już wspomniałam, to wysokie drzewa kształtują przestrzeń cmentarza, dają zacienienie i osłonę od wiatrów.

Nie pozwólmy aby nasze cmentarze  zamiast oazy ciszy i spokoju  stały się kamiennymi pustyniami.

Alicja Kawska”

 

W Sanoku jak i w wielu miastach w Polsce występuje problem przycinania drzew wysokich. Każdej wiosny do spółdzielni i Urzędu Miasta trafiają skargi na zbyt mocne przycięcie gałęzi drzew, drzewek i krzaków. Od lat pracownicy wydziału Ochrony Środowiska proszą, dzwonią, domagają się od pracowników spółdzielni mieszkaniowej o łagodniejsze traktowanie tego rodzaju zieleni.

 

Na prośbę Burmistrza Tomasza Matuszewskiego został zaproszony specjalista od zieleni miejskiej Tomasz jaworski. To człowiek, który w wielu gminach w Polsce zajmuje się ratowaniem i pielęgnacją zieleni. Tomasz zrobi ekspertyzy dendrologiczne drzew i nie tylko. Posiada odpowiedni sprzęt i szeroka wiedze, która zdobywał nie tylko w Polsce. Przeprowadza również analizę ryzyka. Korony drzew traktuje „jak żagiel” i ocenia czy jest ona bezpieczna, ewentualnie czy jest potrzeba przycięcia.

Co ciekawe specjalista zaznaczył, że na całym świcie nie przycina się drzew na wiosnę, tylko w lecie, kiedy to drzewo jest w szczytowej formie, przycięcia powodują szybsze odrastanie i dokładnie widać, gdzie zredukowanie gałęzi jest potrzebne. Fakt, jest to bardziej pracochłonne bo ilość gałęzi i liście jest większa, ale jest to rozsądniejsze podejście do tematu.

Jako doświadczony dendrolog przedstawił metody badania drzew i podejście do drzewa –m jak do statku.  Korona rośliny to  żagiel i są metody by zbadać, czy zagraża bezpieczeństwu czy nie.

Spotkanie było zorganizowane również po to, by spółdzielnie dowiedziały się jakie kary administracyjne grozą za nieprawidłowe przycinanie drzew. Niestety wciąż kary są może nie jedynym, ale skutecznym „batem” dla niektórych instytucji.

Mało tego, specjalista oznajmił, że prawidłowe przycinanie drzew powinno się odbywać raz na pięć lat, nie co roku, na wiosnę. Tendencje światowe idą w tym kierunku, ze korony drzew powinny być zwarte i bujne. Lato jest najlepszą pora by to wszystko oceniać i prawidłowo pielęgnować.

 

Roślinność w mieście jest niezwykle ważna dla jego mieszkańców. Niestety, jest ona często narażona na negatywne oddziaływania. Istnieje wiele sposobów na rozwiązanie problemów z roślinnością w mieście. Działania te powinny być podejmowane przez władze miasta, mieszkańców i organizacje pozarządowe.

Następny sygnał dostaliśmy od mieszkańców Błonie. Z względu na brak miejsca w tym numerze, szczegółowo opiszemy to za tydzień.

 

Edyta Wilk