Stowarzyszenie ŚWIETLIK

Dzięki wsparciu i zaangażowaniu bardzo wielu osób skończyły się problemy lokalowe sanockiego Stowarzyszenia ŚWIETLIK, organizującego i wspierającego osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Stowarzyszenie jest młodą organizacją, która powstała z inicjatywy terapeutów i rodziców, związanych z Warsztatem Terapii Zajęciowej prowadzonym przez siedemnaście lat przez Sanockie Towarzystwo Oświatowe. W ubiegłym roku, 30 listopada skończyła się umowa pomiędzy STO a powiatem. Ze strony dawnego kierownictwa STO nie było woli do podjęcia rozmów o przyszłości WTZ. 45 podopiecznym, korzystającym z Warsztatu Terapii Zajęciowej, groziło nagle przerwanie zajęć.

W kilkudziesięciotysięcznym mieście nie byłoby żadnej organizacji prowadzącej terapię dla
osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jednak ogromne zaangażowanie terapeutów
i rodziców pozwoliło najpierw powołać stowarzyszenie, a następnie starać się o dogodne warunki pracy. W lutym tego roku, starostwo sanockie użyczyło tymczasowo pomieszczenia w dawnym budynku „setki”. W tym czasie kierownik warsztatów Adrian Wawrzyński, prezes ŚWIETLIKA Jolanta Pszenna oraz terapeuci, rodzicie starali się pozyskać środki finansowe na remont i pomoc rzeczową, do przeniesienia i zorganizowania zajęć w budynku przy ulicy Zielonej1, gdzie poprzednio odbywały się zajęcia Sanockiego Towarzystwa Oświatowego
(podpisana umowa z Urzędem Miasta umożliwia stowarzyszeniu dzierżawić budynek przez dziesięć lat). Pilnego remontu wymagała instalacja wodociągowa, do wymiany pozostała także stolarka okienna na parterze, drzwi wewnętrzne, lampy.
– Cieszę się, że szybko, pomimo wielu trudności, udało się uruchomić Warsztat Terapii Zajęciowej, ponadto cieszę się, że zajęcia są prowadzone przez te same osoby, podopieczni mocno zżyli się
ze swoimi opiekunami. Ważne jest, że wszystkie 45 osób, które uczestniczyły w terapii,
trafiły z powrotem na zajęcia – mówi Grzegorz Kozak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Wsparcia stowarzyszeniu udzielili Urząd Miasta Sanoka, Gmina Sanok, Powiat Sanocki, firmy: Pass-Pol, El–Bud, ISM, Centurion, ABP ,WS-TECH, BWI Poland Technologies Sp.z.o.o, Autosan Sp. z.o.o oraz lekarze byłego sanockiego oddziału ginekologiczno-położniczego. Za sprawą darczyńców i sponsorów znalazły się pieniądze na remont, udało się też wyposażyć budynek w meble, środki czystości. Nieoceniona była również pomoc rodziców, którzy wykonywali prace porządkowe, dołożyli także pieniędzy na miarę swoich możliwości – dodaje prezes stowarzyszenia.

Wspólny wkład doprowadził do szczęśliwego finiszu. Od lipca w budynku przy Zielonej 1 działają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Pięć razy w tygodniu, w godzinach 7.00 – 15.30, 9 terapeutów, pielęgniarka, rehabilitant i psycholog pomagają niepełnosprawnym osobom. Do dyspozycji, w ramach zajęć, jest 9 pracowni: ceramiczno–przyrodnicza, gospodarstwa domowego, komputerowo-redakcyjna, manufaktury artystycznej, rzemiosła artystycznego, sztuk różnych, sztuki użytkowej, tkacko-krawiecka.
– W przyszłości Stowarzyszenie ŚWIETLIK planuje poszerzyć swoją działalność. – W perspektywie mógłby powstać Dom Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie lub Zakład Aktywizacji Zawodowej – mówi prezes ŚWIETLIKA.
– Chcemy, aby podopieczni nie tylko uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjno-terapeutycznych, naszym celem jest również, żeby aktywizować ich do życia w społeczeństwie – dodaje Adrian Wawrzyński.
Budynek przy ul. Zielonej 1 wymaga jeszcze wielu prac remontowych. Bardzo pilnym jest jego docieplenie. W chwili obecnej stowarzyszenie uzyskało także 75 tys. zł lub zamiennie 70 procent wartości na nowy bus z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic pomiędzy regionami III”. Do czasu kupna nowego samochodu podopiecznych nadal będzie wozić firma zewnętrzna Antigo Bieszczady.
– Musimy zebrać pozostałą część kwoty. Dlatego staramy się o dalsze wsparcie ze strony sponsorów, ale najważniejsze jest, że nasi podopieczni mają dobre warunki do rehabilitacji,
pracy i wspólnego, aktywnie spędzanego czasu – wyjaśnia Kierownik Adrian Wawrzyński.

Tomek Majdosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj