Sprawozdanie z działalności Burmistrza Miasta pomiędzy sesjami, wygłoszone podczas posiedzenia Rady Miasta, zwołanego 19 grudnia 2017 r.

Burmistrz złożył za pośrednictwem wojewody wniosek do Krajowego Zasobu Nieruchomości, który będzie odpowiedzialny za realizację rządowego programu „Mieszkanie Plus”, o przystąpieniu Gminy Miasta Sanoka do tego programu. Do programu zgłoszone zostały działki przy ul. Konarskiego o pow. ok. 0.65 ha, będące w użytkowaniu wieczystym Gminy. Na powierzchni tej możliwe jest wybudowanie 60 mieszkań.

Przedstawiony na spotkaniu w dniu 6.12 w Urzędzie Marszałkowskim przez sekretarzu stanu Tomasza Żukowskiego, rządowy program mieszkaniowy stanowi atrakcyjną ofertę najmu mieszkań pod względem cen. Przy aktualnych problemach mieszkaniowych w mieście oferta rządowa rozwiązałaby częściowo ten problem.
Wystąpiono do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Oddział Rzeszów o przeprowadzeniu od ul. Stróżowskiej drogi równoległej do obwodnicy z włączeniem do ul. Łany, która będzie mieć bezpośrednie połączenie do ronda. Tym samym w przyszłości nastąpiłoby odciążenie skrzyżowania ulicy Stróżowskiej (droga powiatowa) z ul. Lipińskiego (droga krajowa).
Burmistrz zwrócił się z prośbą do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka o podjęcie działań zmierzających do budowy drugiego etapu obwodnicy Miasta Sanoka od strony wschodniej tj. od ul. Lipińskiego do ul. Przemyskiej – drogi nr 28 Zator – Medyka wraz z budową mostu na Sanie. Budowa kolejnego odcinka obwodnicy w kierunku Przemyśla zapewni płynny przejazd pojazdów zarówno w kierunku Bieszczad jak i przejścia granicznego w Medyce a także poprawi bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego.
Burmistrz poinformował, że 29 grudnia nastąpi otwarcie ofert przetargowych na realizację II etapu „Wierchów”, tj. wykonanie m.in. bieżni tartanowej certyfikowanej, oświetlenia, telebimu.
28 i 29.12 zostaną przeprowadzone czynności prawne związane z zamianą pomiędzy Skarbem Państwa, a Gminą Miasta Sanoka nieruchomości przy ul. Stróżowskiej o pow.11.52 ha i przy ul. Kościuszki o pow. 0.3758 ha
1) Wygaszenie przez Starostę Sanockiego trwałego zarządu stanowionego na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości – Areszt Śledczy na działce o pow. 0.3758 przy ul. Kościuszki w Sanoku.
2) Podpisanie aktu notarialnego w kancelarii notarialnej o zamianie nieruchomości przy ul. Stróżowskiej na nieruchomość przy ul. Kościuszki w dniu 29.12. pomiędzy Burmistrzem Miasta i Starostą Sanockim.
3) Ustanowienie przez Starostę Sanockiego trwałego zarządu na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości – Areszt Śledczy w Sanoku na nieruchomościach przy ul. Stróżowskiej.
4) Podpisanie umowy użyczenia działki przy ul. Kościuszki pomiędzy Aresztem Śledczym i Gminą Miasta Sanoka do dnia 31.12.2021 r.
Na początku stycznia 2018 r., zostało zaplanowane podpisanie umowy z firmą BIPV SYSTEM Sp. z o.o., która po odwołaniu do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie będzie wykonawcą Dworca Multimodalnego w Sanoku. Ma on być wykonany do końca października 2018 r., a inwestycja będzie kosztowała ponad 16 mln zł i będzie realizowana w ramach MOF.
Miasto podpisało z prezesem Autosanu Michałem Stachurą umowę na wykonanie 11 autobusów niskoemisyjnych realizowanych w ramach MOF na kwotę 14 mln zł ich realizacja nastąpi nie później niż do końca października 2018 roku. Jednocześnie SPGK podpisało z PGNiG umowę na budowę stacji tankowania gazem wysokoprężnym CNG. Będzie ona realizowana na terenie SPGK w Sanoku.
W ramach budżetu obywatelskiego w roku 2017 wybudowano:
1) Siłownię zewnętrzną plenerową w Parku Miejskim w Sanoku. W skład siłowni wchodzi 6 urządzeń fitness dwustanowiskowych. Urządzenia zostały zamontowane na alejce parkowej. Zamontowano również 10 nowych ławek rekreacyjnych.

2) Siłownię sportową przy ul. Kawczyńskiego w Sanoku. Zamontowano 7 urządzeń fitness dwustanowiskowych: Zamontowano również dwie ławki rekreacyjne oraz 2 kosze na śmieci.

3) Przy Arenie Sanok i torze lodowym na terenie MOSiR Sanoku została wykonana infrastruktura sportowa. Zostało zamontowane urządzenie street workoutu, które umożliwia wykonywanie gimnastyki sportowej, oraz nawierzchnia bezpieczna z piasku. Zamontowano również dwa urządzenia dwustanowiskowe fitness: trenażer nóg + wyciskanie siedząc oraz krzesło do wyciskania – podwójne. Dla wygody użytkowników wykonano również schody z kostki brukowej łączące parking z terenem, na którym zamontowano urządzenia.

4) Uzupełniono nawierzchnię na istniejącym placu zabaw Brykalnia – Dąbrówka
Wykonanie nawierzchni bezpiecznej z poliuretanu (165 m2). Nawierzchnia została wykonana pod urządzeniami: piramida linowa oraz zjazd na linie.
Zostało również wykonane ogrodzenie wokół placu zabaw wraz z furtką o długości 122 m.

Burmistrz poinformował, że Centrum Rehabilitacji i Sportu jest zrealizowane w 30 proc. Aktualnie trwa zadaszenie obiektu, są malowane okna. W okresie zimowym będą wykonywane prace wewnętrzne – instalacje, niecki rehabilitacyjne, basen w połowie z podnoszonym dnem, zjeżdżalnie. Basen kryty posiadał będzie ponad 700 m² lustra wody. Basen o długości 25 m i szerokości 16 m, w połowie będzie miał dno podnoszone. Dwie niecki rehabilitacyjne o ponad 370 m² powierzchni, 2 wanny jacuzzi, 3 zjeżdżalnie – jedna szeroka rodzinna, druga wewnętrzna o długości blisko 60 m, trzecia zewnętrzna o długości 70 m. Wszystko ze stali nierdzewnej. Aktualnie za wykonane prace firmie przekazano 6 mln zł.
Burmistrz Tadeusz Pióro poinformował, że oświetlenie świąteczne, dekoracje w tym roku zostały wypożyczone na okres świąteczny, koszt wypożyczenia 10 335 zł za cały okres oraz dodatkowo zostały zakupione elementy oświetleniowe za 1000 zł. Została wypożyczona dekoracja w formie fontanny oraz pięć dużych przewieszek nad ulicami, ponadto zakupiono 10 kompletów lampek choinkowych ledowych o długości 60 mb każda . Dekoracji jest więcej jak w ubiegłym roku o ilość wypożyczonych oraz zakupionych. W większości zostały zamontowane w tych miejscach co były montowane w latach ubiegłych z wyjątkiem przewieszek nad ulicami które zostały zamontowane na ulicach Kościuszki, Jagiellońskiej, 3-go Maja, Grodka i Piłsudskiego. Wypożyczona fontanna została zamontowana w miejscu montaży starej fontanny, zostały udekorowane drzewa na placu św. Jana i Michała oraz w rynku miasta.
Transport wypożyczonych dekoracji jest w cenie wypożyczenia, koszt montażu i transportu dekoracji został uwzględniony w umowie na konserwację i utrzymanie oświetlenia iluminacyjnego i dekoracyjnego miasta.
Rada Miasta Sanoka na wniosek burmistrza Tadeusza Pióro nadała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sanoka poecie, Januszowi Szuberowi. Uroczysta, nadzwyczajna sesja odbyła się w piątek, 8 grudnia br. w Sali Gobelinowej Zamku Królewskiego.
Burmistrz złozył serdeczne gratulacje Panu Piotrowi Michalskiemu za osiągnięcie znakomitych wyników sportowych oraz zakwalifikowania się do udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Korei Południowej.
Wyrazy uznania i gratulacje burmistrz przekazał również UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok oraz trenerowi Tomaszowi Wolaninowi za zdobycie tytułu Mistrza Polski w zawodach PGE Turnieju Juniorów Hokeja do lat 11.
– Jestem dumny z wciąż rozwijającego się sportu sanockiego. Jestem przekonany, że tak wspaniałe wzorce i osiągnięcia wielu Sanoczan przyczynią się do wielu kolejnych sukcesów naszych sportowców. Mieszkańców naszego miasta proszę o kibicowanie i zawsze serdeczne wsparcie sanockich mistrzów. Jestem wiernym kibicem wszystkich sanockich sportowców, jednak w obliczu zbliżającej się olimpiady w Korei, z całego serca kibicuję panu Piotrowi i życzę zdobycia najwyższego miejsca na olimpijskim podium – mówił Tadeusz Pióro.

Po raz kolejny sanoczanie będą mogli spotkać się na sanockim Rynku w atmosferze świąt Bożego Narodzenia. – Serdecznie zapraszamy 22 grudnia 2017 r. (piątek) na Spotkanie Wigilijne na Rynku – informował burmistrz. -. W programie m.in.: recital kolęd i pastorałek w wykonaniu Olgi Bończyk, znanej aktorki filmowej i teatralnej; wspólne kolędowanie z zespołem „Soul” i „Souliki”, żywa szopka, kiermasz Bożonarodzeniowy oraz degustacja tradycyjnych potrwa wigilijnych. Będzie także możliwość zabrania do domu Betlejemskiego Światełka Pokoju. Zapraszamy na godzinę 15.30. Rozpoczniemy modlitwą z J.E. ks. bp. Stanisławem Jamrozkiem, po której będzie okazja do życzeń i podzielenia się opłatkiem. Tymczasem chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten czas spędzony w kochającym rodzinnym gronie, z upragnionym gościem przy stole i ze wspólnie śpiewanymi kolędami, obdarzy nas optymizmem, nadzieją, szczęściem, radością i będzie odpoczynkiem od codziennego zgiełku. Na pełen radości i nadziei czas Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim mieszkańcom, świątecznego ciepła, miłości i spokoju, a Nowy Rok niech będzie lepszy od mijającego. By każdy dzień Nowego 2018 Roku przyniósł dużo dobrego: zdrowia, pogody ducha, pozwolił zrealizować życiowe i zawodowe plany oraz spełnić najskrytsze marzenia.