Ogród z marzeń dla dzieci niepełnosprawnych

Ogród z marzeń dla dzieci niepełnosprawnych

Na rozmowę z panią Hanną Olesiuk i panią Joanną Początek umówiłam się w zacisznym zielonym zakątku, w ogrodzie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lesku. Miejsce – jak się później okazało zostało nazwane „Leśnym Zakątkiem”, – co potwierdziło moje wcześniejsze odczucia.

Każdy rodzic wie ile wysiłku i wyrzeczeń – oraz radości i szczęścia – wymaga wychowanie dziecka. Zdrowego dziecka. Nie mamy nawet pojęcia i takiej wyobraźni, – jaką wielokrotność tego wszystkiego musimy włożyć w wychowanie dziecka z niepełnosprawnością. Nie zawsze rodzice są w stanie samodzielnie sprostać takim zadaniom, nie zawsze taki młody człowiek będzie mógł chodzić do szkoły – stąd potrzeba istnienia Specjalistycznych Placówek, które zapewniając odpowiednia kadrę i warunki- zapewnią właściwy rozwój i przygotowanie dziecka do życia w społeczeństwie.
Pani Hanna Olesiuk – Prezes Stowarzyszenia – głównym zadaniem Ośrodka jest przygotowanie wychowanków w miarę ich możliwości, do samodzielnego udziału w życiu społecznym poprzez integrację ze środowiskiem i zapewnienie warunków wszechstronnego rozwoju. My, jako Stowarzyszenie – aktywnie wspieramy szkołę w jej działaniu.

Zadaniem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesku jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – to wielospecjalistyczne, kompleksowe i intensywne działania mające na celu stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny i komunikację małego dziecka niepełnosprawnego, od chwili jej wykrycia do czasu podjęcia przez dziecko nauki w szkole, a także – pomoc i wsparcie udzielane rodzicom i rodzinie w nabywaniu przez nich umiejętności postępowania z dzieckiem poprzez indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Bardzo nam zależy na świadomości rodziców – kontynuuje pani Olesiuk, – iż oddanie dziecka do naszego ośrodka, bądź podobnej placówki, jest z korzyścią dla dziecka niepełnosprawnego. Tutaj wyspecjalizowana kadra oraz warunki, jakie zapewniamy naszym podopiecznym – doskonale przygotowują młodego człowieka do asymilacji w grupie i społeczeństwie. Jako Stowarzyszenie podejmujemy m.in. ciągłe działania o pozyskanie środków finansujących działalność naszego Stowarzyszenia. W ramach nieodpłatnej działalności statutowej gromadzimy i wypracowujemy środki materialne oraz finansowe, organizujemy imprezy o charakterze integracyjnym ( warsztaty, wycieczki, spotkania), prezentujemy dorobek osób niepełnosprawnych i osób z deficytami rozwojowymi. Pomagamy Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Lesku w realizacji zadań statutowych. Bez pomocy i współpracy z instytucjami, urzędami samorządowymi nie byłoby nam łatwo. Na uwagę zasługuje współpraca z nadleśnictwami w Baligrodzie i Lesku, Bieszczadzkim Domem kultury, Lokalną Grupą Działania, Fundacją Bieszczadzką, Zespołem Szkół Technicznych i Artystycznych, starostwem powiatowym. Bierzemy udział w ciekawych projektach, które sami piszemy lub jesteśmy tylko uczestnikami.

W ramach projektu na rzecz uwolnienia potencjału ekonomicznego górskich obszarów województwa podkarpackiego Stowarzyszenie „Ciepły Wiatr” pozyskało dotację z Górskiego Funduszu Organizacji Pozarządowych „Alpy Karpatom” na pomoc w utworzeniu „Leśnego Zakątka” – bazy noclegowo- terapeutycznej. Dzięki funduszom Stowarzyszenie pozyskało środki na wyposażenie sypialni oraz urządzenie ogrodu. Szkoła w ramach swoich możliwości utworzyła 20 miejsc noclegowych, łazienki, kuchnię – wszystko z dostępem do windy dla osób niepełnosprawnych. Stworzono zaciszny ogród z altaną i małym arboretum. Wszystko na bazie wspólnego działania w celu utworzenia dobrze przygotowanego miejsca dla podopiecznych.

Obecnie Stowarzyszenie bierze ponownie udział w Programie Tesco – „Decydujesz, pomagasz”. Główne działania projektowe:

1.Zakupienie sprzętów potrzebnych do urządzenia ogrodu terapeutycznego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lesku i przeprowadzenia w nim zajęć,
2.Zaprojektowanie i zagospodarowanie terenu ogrodu – wydzielenie stref do terapii, obsadzenie terenu ogrodu roślinami ozdobnymi, o intensywnych barwach i zapachu – kwiatami jednorocznymi i wieloletnimi, ziołami.
3.Letni koncert w ogrodzie, –jako otwarcie ogrodu.

Planujemy zagospodarowanie ogrodu w: fotel ogrodowy „Kokon”, który obniża poziom napięcia i agresji, hamak na stalowym stelażu, leżaki ogrodowe proste – umożliwią relaksację w ogrodzie, kaskadę- fontannę ogrodową, pompa do kaskady, instrumenty muzyczne -elementy wspomagające terapię, mobilny stół do uprawy roślin -umożliwi wykonanie prostych prac ogrodniczych osobom na wózkach inwalidzkich, budki dla pożytecznych owadów, donice, lampy solarne-ciekawe elementy wyposażenia ogrodu, pergola drewniana – będzie bramą do ogrodu, rośliny ozdobne – kontynuuje prezes Stowarzyszenia – Projekt skierowany jest do mieszkańców Leska i okolic – rodzin z dziećmi, seniorów, osób niepełnosprawnych i z deficytami rozwojowymi, uczniów pobliskiej szkoły podstawowej, przedszkola. W czasie jednych zajęć ( warsztatów, sesji o każdej porze roku) możemy pracować z grupą 15-to osobową.

Celem głównym projektu „Zielona przystań – ogród terapeutyczny dla młodszych i starszych” jest stworzenie miejsca, które dzięki swojej atrakcyjności przyniesie poprawę, jakości życia mieszkańców lokalnej społeczności – mówi pani Joanna Początek – dzięki oddolnej inicjatywie, terapeuci będą mogli przeprowadzić zajęcia w naturalnym środowisku, które sprzyja poprawie zdrowia fizycznego i psychicznego każdego człowieka. Zajęcia będą przede wszystkim czynnikiem relaksującym i motywującym do ćwiczeń, pracy i podejmowania działań.

W dalszej perspektywie zależy nam bardzo na stworzeniu wzorcowego ośrodka, gdzie dziecko trafia do nas mówi pani Olesiuk – nawet naszym marzeniem jest stworzenie Domu Dziecka dla dzieci z niepełnosprawnością, – jako alternatywa dla dzieci niechcianych – by kobiety miały alternatywę, zamiast poddać się aborcji, dać mu szansę na życie i na godne wychowanie. Od urodzenia przechodzi wszystkie stopnie edukacji włącznie z przystosowaniem do zawodu. Szerokie formy pomocy dla osób niepełnosprawnych – gdyby scalić w jednym miejscu – dałyby ogromną możliwość przystosowania człowieka niepełnosprawnego. Taki projekt z Ministerstwa Rodziny – takiej formy pomocy – jest – a naszym pragnieniem, jako Stowarzyszenia oraz kadry ośrodka – byśmy mogli z tego programu kompleksowo tutaj w Lesku skorzystać.
Najlepszą formą terapii – jest wyjście z budynku – dodaje pani Olesiuk – to spacery, zabawy ruchowe na powietrzu, wycieczki. To właśnie dzięki takim formom zabawy – integrujemy młodych ludzi ze sobą, oraz społeczeństwem. Właśnie dzięki pozyskanym grantom – mieliśmy możliwość stworzenia Ogrodu terapeutycznego, który obecnie chcemy, – jeśli pozyskamy środki – wzbogacić i wyposażyć. Najbardziej zależy nam na dzieciach – byśmy mogli im pomagać i ich rodzinom, które takiej możliwości w domu nie mają.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że pomoc dla Takich organizacji leży także po naszej stronie. Programy tego typu jak właśnie Program Tesco – „Decydujesz, pomagasz” – to szansa na ulepszenie, rozwój, doposażenie takich miejsc jak Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesku. Wrzucenie żetonu – nas nic nie kosztuje – a daje ogromną możliwość pomocy tym, którzy najbardziej jej oczekują. Pamiętajmy o tym, zanim podejmiemy decyzję.

Na podsumowanie na zapytanie, dlaczego Stowarzyszenie ma nazwę „Ciepły Wiatr” – pada odpowiedź, – bo ciepły wiatr daje nadzieję na pogodne jutro.

Lidia Tul-Chmielewska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj