Obchody 100 lecia pisarza Mariana Pankowskiego

Obchody 100-lecia pisarza Mariana Pankowskiego

 

Obchody 100 lecia pisarza Mariana PankowskiegoW dniu 18 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Sanoku odbyły się obchody 100-lecia pisarza. Uroczystości rozpoczął dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku Leszek Puchała, który powitał przybyłych gości. Następnie przedstawił krótką biografię pisarza i oddał głos Mariuszowi Bonaszewskiemu, który fenomenalnie odczytał fragmenty utworów Mariana Pankowskiego.

Obchody 100 lecia pisarza Mariana PankowskiegoBez wątpienia, cudowny głos aktora Teatru Narodowego w Warszawie zabrał wszystkich w podróż do świata, który opisywał Pankowski. Podczas uroczystości profesor Tomasz Chomiszczak wraz z profesorem Marianem Bieleckim z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz profesor Dorotą Walczak – Delanois przybliżyli gościom postać artysty. Podczas rozmowy prof. Tomasz Chomiszczak zasugerował, że ciekawym projektem byłoby nagranie audiobooka z wybranych dzieł Pankowskiego. W odpowiedzi na tę sugestię aktor Mariusz Bonaszewski poprosił o zgodę na publikację dzieł pisarza w audycji Teatru Polskiego Radia, co spotkało się z ogromną radością i akceptacją zarówno organizatorów, jak i publiczności.

 

 

Obchody 100 lecia pisarza Mariana PankowskiegoNa koniec został zaprezentowany film pt. „Pankowski. Rozmowy istotne”, który opowiedział o ostatnim pobycie pisarza w Polsce. Jednak zanim został wyświetlony na scenę wyszedł zastępca burmistrza miasta – Grzegorz Korniecki, który podziękował wszystkim za przybycie w imieniu swoim i włodarza miasta oraz wywołał na scenę zupełnie zaskoczoną Panią Janinę Lewandowską, której wręczył pamiątkowy grawer, opatrzony słowami „Pani Janie Lewandowskiej w podziękowaniu za ogromny dar zjednywania czytelników i miłośników prozy Mariana Pankowskiego, zwłaszcza wśród sanockiej młodzieży, w latach, gdy w polskich księgarniach nie było miejsca dla literatury tworzonej przez emigrantów – w setną rocznicę urodzin pisarza”. Ten miły akcent zszokował i wzruszył Panią Lewandowską, która nie spodziewała się takiego gestu, co więcej w swojej skromności zapewniała, że to nie było nic wielkiego, jednakże w czasach gdy literatura podlegała cenzurze, nadstawianie karku przez propagowanie literatury emigrantów było rzeczą wielką.

Obchodom stulecia urodzin Pisarza towarzyszy wystawa biograficzna zorganizowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Grzegorza z Sanoka. Zachęcamy do obejrzenia!

esw

2 KOMENTARZE

  1. Ale tłumy! Gdzie młodzież i studenci. Organizatorzy chyba az trzy dni spędzili przy pracy nad scenariuszem! Podobno 4 godziny to trwało. Wyszłam po dwóch bo nikt normalny czytania biografii przez 35 minut nie wytrzymie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj