Jak działa PCPR w obliczu zagrożenia pandemią?

Jak działa PCPR w obliczu zagrożenia pandemią?

Wiele instytucji kulturalnych, jednostek administracyjnych, szkół, przedszkoli, urzędów zostało zamkniętych. Wiele z instytucji musiało przeorganizować swoją pracę. Tak też się stało w przypadku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku. Grzegorz Kozak, dyrektor PCPR wyjaśnił w jaki sposób działa ośrodek w tym trudnym okresie.

Jak działa PCPR w obliczu zagrożenia pandemią?Działając w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa i ograniczania ryzyka zakażenia nim, podjęliśmy decyzje dotyczącą reorganizacji pracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku na czas epidemii. W tym celu zostało wydane Zarządzenie dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku w sprawie reorganizacji pracy Centrum. Od dnia 16 marca br. PCPR w Sanoku jest nieczynne dla interesantów, natomiast pracownicy Centrum nie przerywają pracy. Koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, którzy na co dzień pracowali z rodzinami zastępczymi i wyjeżdżali do ich miejsca zamieszkania w chwili obecnej nie wyjeżdżają do rodzin zastępczych, które w razie potrzeby mogą liczyć na pomoc telefoniczną pracowników PCPR-u.

Inna sytuacja jest w przypadku osób niepełnosprawnych, które korzystają z dofinansowań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Aktywny Samorząd”. Przypomnieć warto, że w dniu 17 stycznia 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku w wyniku czego powiat sanocki utracił ponad 195.000 zł ze środków finansowych przeznaczonych na realizację programu „Aktywny samorząd”. Powiat sanocki rozumiejąc potrzeby osób niepełnosprawnych stanął na wysokości zadania i zabezpieczył utracone środki finansowe ze środków własnych. Biorąc pod uwagę zbliżający się termin wykorzystania środków PFRON, który mija w dniu 15 kwietnia br. w chwili obecnej zmuszeni jesteśmy podpisywać kolejne umowy z osobami niepełnosprawnymi, co wiąże się z koniecznością osobistego spotkania pracownika Centrum z petentami. Niestety rodzi to ryzyko zakażenia. Zachęcamy do załatwiania spraw w formie elektronicznej poprzez system ePuap (wszystkie sprawy) oraz SOW – system obsługi wsparcia (w przypadku spraw związanych z dystrybucją środków PFRON).

Wszelkiego rodzaju informacje można uzyskać pod numerem telefonu 13 46-43-593. Wszystkie sprawy, które wymagają osobistego kontaktu z urzędem powinny zostać ustalone wcześniej poprzez kontakt telefoniczny z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku.

W związku z zaistniałą sytuacją zagrożenia koronawirusem pragnę poinformować, że w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku uruchomiono telefoniczne poradnictwo psychologiczne. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 500-173-713.

dcz

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj