Dąb i tablica pamięci o bohaterskim kapłanie

Dąb i tablica pamięci o bohaterskim kapłanie

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920  

 

 TREPCZA. W niedzielę 20 września br. o godz. 11:30 w kościele parafialnym  zostanie odprawiona msza święta dziękczynna za Ojczyznę w 100-lecie „Cudu nad Wisłą” oraz o pokój na świecie w 81 rocznicę wybuchu II wojny światowej. 

Rozpoczęta 1 września 1939 roku agresją wojsk niemieckich na Polskę z zachodu, a 17 września przekroczeniem przez Armię Czerwoną granic na wschodzie Rzeczpospolitej, nowa wojna stała się faktycznie IV rozbiorem Polski. Wszystko zostało wcześniej starannie przygotowane i zrealizowane w myśl tajnych układów Ribbentrop-Mołotow. Nowa granica między naszymi najeźdźcami została wytyczona na Bugu i Sanie, a Polska znów zniknęła z mapy Europy.  W ten sposób sowiecka Rosja powetowała sobie klęskę, poniesioną 20 lat wcześniej w Bitwie Warszawskiej. Dopełnieniem ogromu zła, było bestialskie wymordowanie na rozkaz Stalina ponad dwudziestu tysięcy polskich oficerów wziętych do niewoli.

Dąb i tablica pamięci o bohaterskim kapłanieBohaterski kapłan Bitwy Warszawskiej, którego pragniemy uczcić, 27-letni ks. Ignacy Skorupka, to jedna z wielu tysięcy ofiar, złożonych w tamtym czasie na ołtarzu Ojczyzny. Jego śmierć na polu chwały pod Ossowem, przy oddawaniu ostatniej posługi rannym żołnierzom, dała początek przełamania sowieckiego naporu na stolicę. Gdy gasło jego życie, nastąpił odwrót, który poprowadził ku wspaniałemu zwycięstwu. Żywym dowodem pamięci o tych wydarzeniach stanie się dąb o imieniu „Ignacy”, który będzie rósł w pobliżu świątyni. Obok niego zostanie umieszczona wymowna, granitowa tablica wykonana i przekazana w darze przez zaprzyjaźnioną pracownię kamieniarską z Sanoka. Grudki ziemi przesłanej z Ossowa użyźnią to miejsce i dodatkowo rozsiane będą na Skwerze Niepodległości. Powstał on w 2018 roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkowym elementem patriotycznym, staną się uroczyście rozwinięte barwy narodowe: flaga podarowana przez Prezydenta RP oraz mega-flaga niesiona przez najmłodszych uczestników uroczystości. Miejscowy Kustosz Pamięci Narodowej, kościelny – pan Jerzy Bartkowski wyposażony w okolicznościową szablę, wyda odpowiednie komendy na czas śpiewu hymnu narodowego.

Do przewodniczenia modlitwom oraz wygłoszenia  okolicznościowego kazania zaproszony został, znany z licznych inicjatyw patriotyczno-historycznych ks. Antoni Moskal – obecnie proboszcz w Pielni.

 Serdecznie zapraszamy (pr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj