Kto powinien skorzystać z konsolidacji zobowiązań?

Konsolidacja zobowiązań to, w dużym skrócie, połączenie ich. W nowym banku zaciąga się jedno zobowiązanie, w ramach którego pokrywane jest kilka dotychczasowych długów (dodatkowo jest niekiedy możliwość dobrania gotówki na dowolne potrzeby, która trafi bezpośrednio na nasze konto).

 

Popularność kredytu konsolidacyjnego wzrosła do tego stopnia, że obecnie taki produkt znaleźć można w ofercie wielu banków. Pojawia się w związku z tym jedno niezwykle ważne pytanie: kto powinien z takiego rodzaju kredytu skorzystać? Dla kogo konsolidacja jest najlepszym rozwiązaniem?

Komu przyda się konsolidacja zobowiązań?

Konsolidacja przede wszystkim przyda się osobom, które uważają, że aktualnie łącznie płacą zbyt wysokie raty i znacząco nadwyręża to ich domowy budżet. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możliwe jest obniżenie wysokości rat do poziomu akceptowalnego dla danego kredytobiorcy, dzięki czemu nie ma ryzyka, że pojawią się opóźniania w spłacaniu zobowiązania i związane z tym przykre konsekwencje (naliczanie odsetek karnych, windykacja).

Jednak raty wcale nie muszą być dla nas odczuwalnie za wysokie, aby konsolidacja miała sens. Może to być także właściwa opcja, jeśli po prostu chcemy zredukować liczbę posiadanych kredytów, aby co miesiąc wykonywać tylko jeden przelew. Spłacanie wielu zobowiązań jednocześnie może być bardzo obciążające mentalnie, dlatego też redukcja ilości długów jest dla wielu kredytobiorców sporą ulgą.

Możemy się zastanowić nad konsolidacją także, jeśli dajemy sobie radę ze spłatą aktualnych rat i nie są one za wysokie, ale mimo wszystko chcielibyśmy je obniżyć, aby na przykład móc co miesiąc więcej wydawać na rozrywkę czy inne potrzeby.

Konsolidacja zobowiązań – czy również dla zadłużonych pozabankowo?

Konsolidować można przede wszystkim różnego rodzaju kredyty, takie jak karty kredytowe, kredyty gotówkowe czy linie kredytowe i nie tylko. Jeśli zaś chodzi o zobowiązania pozabankowe, takie jak pożyczki ratalne i chwilówki, sprawa jest bardziej skomplikowana.

Ich konsolidacja jest bardziej skomplikowana, biorąc pod uwagę, że wiele banków podchodzi do niej niechętnie. Dlatego też może wymagać pomocy profesjonalnego pośrednika kredytowego, dostępnego tutaj: https://splatakredytow.pl/kredyt-konsolidacyjny-na-144-miesiace/. Jego wsparcie może okazać się nieocenione, jako że dzięki niemu nie tylko rosną szanse na pozytywną decyzję kredytową, ale też formalności są redukowane do minimum, a warunki kredytu – maksymalnie korzystne.

Kto powinien skonsolidować zobowiązania – podsumowanie

Jak widać, konsolidacja jest bardzo wszechstronnym rozwiązaniem, które przyda się różnym osobom. Niekoniecznie trzeba mieć już duże problemy finansowe, żeby taką opcją zainteresować. Może ona być działaniem prewencyjnym, a także po prostu sposobem na zwiększenie comiesięcznych oszczędności, kiedy na przykład odkładamy na wakacje, nowy samochód czy ślub.

Kiedy już stwierdzimy, że konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem dla nas, w następnej kolejności warto skontaktować się z dobrym pośrednikiem kredytowym. Pomoże on nam w poradzeniu sobie ze wszystkimi formalnościami, a także dobierze najlepszą dostępną ofertę kredytu i przeprowadzi negocjacje z bankiem.