Zagraniczna mobilność kadry pedagogicznej z I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku

Zagraniczna mobilność kadry pedagogicznej z I Liceum Ogólnokształcącego

 

 

Zagraniczna mobilność kadry pedagogicznej z I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku

Za nami Dzień Edukacji Narodowej, czyli rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej, patrona I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. W bieżącym roku dla wielu nauczycieli placówki data ta jest znacząca z jeszcze jednego powodu. Właśnie wtedy dobiegł końca trzyletni program „Nauczyciele I LO rozwijają kompetencje twórcze, cyfrowe i językowe” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”.

Projekt o numerze PO WER SE 2018-1-PL01-KA101-048235 CALL 2018 został realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Dzięki niemu 11 pedagogów tj. dwójka nauczycieli historii, nauczycielka biologii, nauczycielka wychowania fizycznego, cztery anglistki, romanistka,rusycystka i jeden nauczyciel fizyki i informatyki miało możliwość aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych szkoleniach na Malcie, w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji, Grecji, Hiszpani i Irlandii.

Wbrew pozorom, udział w takim programie to nie tylko niezapomniana przygoda. Projekt wymaga zaangażowania całego zespołu nauczycieli w realizację założonych działań podczas całego projektu, a nawet po jego zakończeniu. Oprócz wyjazdów zagranicznych były to godziny szkoleń, kursów, warsztatów na platformie eTwinning i później zastosowanie zdobytej wiedzy w pracy z uczniami. Celem szkoleń było nabycie nowych kompetencji, rozwój zawodowy, poznanie innowacyjnych metod nauczania, wymiana doświadczeń i porównanie systemów edukacji w rożnych krajach europejskich. Taka forma doskonalenia warsztatu nauczycieli to źródło inspiracji, szansa na nawiązanie współpracy międzynarodowej i rozwijanie znajomości języków obcych. W tej chwili uczniowie szkoły uczestniczą w trzech międzynarodowych projektach eTwinning, które są widocznym efektem udziału nauczycieli w projekcie PO WER, podobnie jak zakupiony monitor wielkoformatowy i mini sala eTwinning stworzona wg pomysłu i dzięki staraniom pana Patryka Nisiewicza.

„Takie projekty to ogromna odpowiedzialność finansowa organu prowadzącego i nie mogłyby dojść do skutku, gdyby nie zgoda na realizację, przychylność i wsparcie ze strony dyrekcji szkoły. Dyrektor Robert Rybka wierzył w powodzenie tego projektu i dał nam – ekipie projektowej – zielone światło na udział w konkursie wniosków, a potem na działania projektowe. Dla mnie jako koordynatora najtrudniejszym aspektem zarządzania projektem jest strona finansowa. Dlatego tak istotna jest fachowa obsługa rachunkowa. W naszym projekcie panie księgowe Anna Zatwarnicka, Dorota Nasiadka oraz pani Ewelina Florian, dyrektor PCOJOPS (Powiatowego Centrum Obsługi Jednostek Organizacyjnych Powiatu Sanockiego) były nieocenione, kiedy znajdowały rozwiązania dla skomplikowanych zagadnień finansowych, wynikłych z realizacji projektu w czasie pandemii” podsumowuje koordynatorka projektu Hanna Dulęba.

 

 

mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj