AKCJA POSZUKIWAWCZA 3. PBOT Z JW GROM I GOPR

Wspólne działania podczas akcji poszukiwawczych, przeciwdziałanie oraz udzielanie pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia hipotermii, techniki przetrwania w niskich temperaturach, działania taktyczne w terenie – to główne założenia szkolenia 3. PBOT z JW GROM i GOPR.

 

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez ostatni tydzień szkolili się z Jednostką Wojskową GROM i ratownikami górskimi z GOPR. Szkolenie terytorialsów z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka odbyło się w zimowej aurze. Warunki atmosferyczne panujące w Bieszczadach Zachodnich był ciężkie, dzień wcześniej spadł śnieg a do tego niska temperatura i kilkukilometrowa trasa była sprawdzianem wytrwałości.

Każdego dnia zadania wykonywane były w przyjemnej atmosferze pod okiem doświadczonych instruktorów. Podczas części teoretycznej żołnierze zostali przygotowani do działania w niskich temperaturach oraz udzielania pomocy osobom będącym w hipotermii. Podkarpaccy terytorialsi przeszli niezbędne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Część praktyczna kursu odbyła się na terenach leśnych, w nadleśnictwie Cisna. Szkoliło się ponad 30 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT.

-Od instruktorów, doświadczonych żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM oraz ratowników górskich GOPR, zdobyłem wiedzę dotyczącą m.in. hipotermii. Dzięki temu będę wiedział jak postąpić ze zmarzniętą osobą, będę w stanie udzielić mu niezbędnej pomocy w skutek wychłodzenia organizmu. Szkolenie było oparte o aktualną wiedzę i ogromne doświadczenie płynące od prowadzących. Szkolenia prowadzone na tak wysokim poziomie przygotowują żołnierzy 35. blp do profilowania górskiego.- powiedział jeden z żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT.

Celem kursu było specjalistyczne przygotowanie podkarpackich terytorialsów do rozwijania umiejętności realizacji poszukiwań terenowych przy wykorzystaniu różnych metod. Przeprowadzono m.in. ćwiczenie polegające na udzieleniu pomocy medycznej podczas wypadku oraz została przeprowadzona ewakuacja poszkodowanego z terenu górzystego. Do realizacji zadania zaangażowane zostały służby biorące udział w tym ćwiczeniu.

Rozwój zdolności w zakresie zarządzania kryzysowego stanowi jeden z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 35 tys. żołnierzy. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych ten potencjał jest efektywnie wykorzystywany, a terytorialny charakter formacji jest jej olbrzymim atutem, który daje możliwość podejmowania szybkich i sprawnych działań.

*

Hipotermia to stan zagrażający życiu, w którym temperatura ciała obniża się do 35°C lub niższej. Do spadku temperatury dochodzi, gdy zaburza się proporcja między ilością ciepła wytworzonego przez organizm do ilości utraconego. Szczególnym zagrożeniem do wystąpienia hipotermii jest długotrwałe przebywanie na mrozie.

Tekst:

ppor. Magdalena Mac Rzecznik Prasowy 3PBOT

Zdjęcia: 3PBOT