Autem do Albanii – jak zorganizować wyjazd? O czym pamiętać?

Jeszcze do niedawna Albania była niedocenianym krajem. Dziś jednak widać, że to się zmienia i coraz więcej osób planuje tutaj swój urlop. Albania została doceniona przez malownicze krajobrazy, przystępne ceny, czy nawet za to, że można tutaj dojechać swoim samochodem. Tylko jak właściwie zorganizować taką podróż? O czym pamiętać wybierając się autem do Albanii? Poniżej garść przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury.

Dlaczego warto wybrać się do Albanii autem?

Choć do Albanii można łatwo dotrzeć samolotem, to coraz częściej jesteśmy zachęcani do podróży własnym samochodem. Z czego to wynika? Dlaczego warto wybrać się do Albanii autem? Powodów znajdzie się całkiem wiele, a jedna z ważniejszych to wygoda. Decydując się na podróż samochodem można mieć pełną kontrolę nad przebiegiem trasy, a nawet nad ilością bagażu, jaką zabierzemy. W przypadku lotu samolotem zawsze trzeba dostosować się do odgórnych zasad wybranej linii lotniczej.

Co więcej, podróż do Albanii samochodem oznacza też większe oszczędności. Choć przy obecnych cenach paliw za podróż w jedną stronę zapłacimy około 1600 zł, to i tak kwotę można podzielić pomiędzy wszystkimi podróżnikami. Wystarczy zorganizować wyjazd w pięć osób, czy nawet w cztery, by podróż do Albanii nie wyniosła więcej niż 400 zł w jedną stronę.

Poza tym, trasa to około 2 tysięcy kilometrów zróżnicowanych pod względem widoków i kultury. W zależności od wyboru trasy, można zwiedzić przy okazji Chorwację, Węgry, Macedonię Północną, czy nawet Grecję.

Podróż autem do Albanii – jaką trasę wybrać?

Istnieje kilka różnych tras, które prowadzą z Polski do Albanii. Każda z nich różnić może się nie tylko czasem dojazdu, ale również stanem dróg. Najpopularniejsza trasa prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną i Grecję. Może to niektórych zdziwi, ale jest ona jedną z dłuższych, ale charakteryzuje się na tyle dobrym stanem dróg i pięknymi widokami, że podróż po niej jest bardzo przyjemna.

Czas przejazdu przez tą trasę to około 19 godzin, choć wiadomo, że jeśli planujemy dłuższe postoje po trasie i zwiedzanie, to czas się wydłuży. Inna, ale również popularna trasa prowadzi przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Tutaj czas przejazdu to około 23 godziny i na pewno warto myśleć o tej trasie, gdy zamierzamy zatrzymać się w Tranie.

Trzecia trasa zajmuje około 24 godzin i prowadzi przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, a także Czarnogórę. Na pewno ta trasa również przypadnie go gustu tym, którzy chcą po drodze do Albanii odwiedzić inne popularne wakacyjne kurorty, w tym właśnie Chorwację.

Podróż autem do Albanii – o czym jeszcze pamiętać?

Podróż samochodem do Albanii będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami, zwłaszcza jeśli chcemy podróżować po autostradach. Wszystko dlatego, że w kilku krajach, przez które trzeba przejechać, jadąc z Polski, obowiązują winiety i więcej na ten temat na https://wakacyjnapolisa.pl/. Na pewno dodatkowe opłaty zostaną nam naliczone w Czechach (koszt winiety na 10 dni to około 78 zł), w Słowacji (koszt winiety na 10 dni to około 10 euro, a więc około 45 zł) oraz na Węgrzech (koszt winiety na 10 dni to około 86 zł). W samej Albanii nie obowiązują winiety, a płatny jest tylko jeden odcinek autostrady A1 – Rruga e Kobit.

Planując wyjazd do Albanii autem, należy również pamiętać o zabraniu odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim mowa tutaj o dokumencie potwierdzającymi tożsamość, a więc paszporcie lub dowodzie osobistym. Do tego potrzebne będzie ważne prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe), dowód rejestracyjny pojazdu, certyfikat potwierdzający ważne ubezpieczenie OC oraz Zieloną Kartę.

Co więcej, musimy też pamiętać, że nawet najlepsze pojazdy, narażone są różnego typu usterki i awarie. Dlatego jeszcze przed wyjazdem, lepiej rozważyć zakup dobrego pakietu Assistance. To właśnie on zwiększy naszą ochronę, gdy nasz pojazd odmówi posłuszeństwa i trzeba będzie go naprawić na drodze lub holować. Co więcej, w ramach Assistance możemy też liczyć na podstawienie samochodu zastępczego, a nawet na doradztwo ze strony fachowców.

Warto również zauważyć, że Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej, więc nie zadziała tutaj karta EKUZ. Tym samym jeśli coś złego nam się zdarzy podczas pobytu w tym kraju i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej, to sami będziemy musieli ponieść z tego tytułu koszty. Mogą one być bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli potrzebna będzie dłuższa hospitalizacja lub specjalistyczne zabiegi. Można jednak ich skutecznie uniknąć, a jedyne, co trzeba zrobić, to jeszcze przed wyjazdem wykupić polisę turystyczną.

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać pokrycie kosztów leczenia, a im wyższa suma gwarantowana, tym dla nas lepiej. Co więcej, nie możemy też zapomnieć o kosztach ratownictwa, ubezpieczeniu NNW, czy OC w życiu prywatnym. Dobrą praktyką jest również wykupienie ochrony bagażu, ponieważ jeśli dojdzie do jego kradzieży lub uszkodzenia, to będziemy mogli żądać od ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania.