WYZWANIA WSPOŁCZESNYCH MIAST I REGIONÓW czyli zrównoważony transport miejski oraz niezależność energetyczna

II WIZYTA STUDYJNA PROJEKTU EXPRESS
RZESZÓW, SANOK, SOLINA 

Kolejna wizyta studyjna w ramach projektu EXPRESS (Europejskie Regiony promujące niezależność energetyczną w zakresie odnawialnych źródeł energii), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG EUROPA, zorganizowana w dn. 24-25 października 2023r. przez RARR S.A. – partnera projektu i poświęcona była wyzwaniom wszystkich współczesnych miast i regionów nie tylko Europy ale i świata. Zrównoważony transport miejski oraz rozwój gospodarki energetycznej opartej na wodorze to właśnie jedne z nich.

Uczestnikami wizyty byli, nie tylko partnerzy projektu z Finlandii, Irlandii, Francji, Włoch, Chorwacji, Węgier i Rumunii, lecz także reprezentanci władz lokalnych miasta Rzeszowa oraz miasta Sanoka, jak również przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za transport publiczny oraz wdrażanie nowych technologii opartych na rozwoju gospodarki wodorowej, która przyczyni się w znacznym stopniu do transformacji energetycznej regionu lub nawet w długofalowej perspektywie do osiągnięcia niezależności energetycznej.

Wszelkie działania prowadzące do zrównoważenia transportu w miastach są w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem. Ciągły rozwój miast oraz nieustające zwiększanie się ich liczby mieszkańców stawia wymagania w zakresie rozwoju miejskiej infrastruktury transportowej. W związku z tym, Burmistrzowie miast dążą do rozwoju innych alternatywnych środków transportu. Wielu z nich oferuje już swoim mieszkańcom możliwości sprawnego oraz bezpiecznego przemieszczania się np. rowerami czy hulajnogami. Mieszkańcy miast zachęcani są także do porzucania samochodów prywatnych i przesiadania się na transport publiczny (autobusy, tramwaje, metra, pociągi). W tym celu władze miast nieustannie pracują nad rozwojem nowych linii komunikacyjnych, ich integrację oraz przeciwdziałają wykluczeniu komunikacyjnemu szczególnie w nowo powstających dzielnicach. Pomimo już istniejących rozwiązań, w dalszym ciągu jest bardzo dużo do zrobienia w temacie zrównoważenia transportu miejskiego, które ma nie tylko służyć mieszkańcom, ale również przyczynić się poprawy jakości środowiska naturalnego.
Miasto Rzeszów – stolica innowacji i jednocześnie stolica województwa podkarpackiego jest przodownikiem w ww. temacie, z tego też powodu inteligentne rozwiązania w zakresie transportu miejskiego były jednym z tematów przewodnich wizyty. Uczestnicy spotkań podzieli się również własnymi osiągnięciami w tym zakresie. Drugim tematem przewodnim był rozwój gospodarki wodorowej. Transformacja energetyczna oparta na nowoczesnych technologiach, odnawialnych źródłach energii oraz dążenie do osiągnięcia neutralności energetycznej to główny cel współczesnego świata. Wizyta w Urzędzie Miasta Sanoka oraz zeprezentowanie szczegółowych planów miasta w kwestii wdrożenia projektu opartego na rozwoju gospodarki wodorowej była jednym z punktów programu wizyty. Zgodnie z tematyką projektu, którego celem jest promowanie działań dot. samowystarczalności energetycznej w zakresie odnawialnych źródeł energii, obowiązkowym punktem wizyty było również zwiedzanie hydroelektrowni wodnej w miejscowości Solina należącej do Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce S.A. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

  • EXPRESS Project Newsletter

https://pohjois-karjalanmaakuntaliitto.creamailer.fi/email/64e873d43c925?u=1bQ9Y7JHqzD9tY2xqcnN

mn