Biżuteria z drewna

Obrabianie drewna nie musi kojarzyć się z tartakiem i maszynami stolarskimi. Z drewna powstają niesamowite dodatki i akcesoria, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Moda ekologiczna staje się coraz popularniejsza. Ludzie chętniej wybierają odzież i buty z materiałów ekologicznych. Z tym trendem wiążą się także eko dodatki, m.in. akcesoria drewniane.

 

btr

Coraz częściej w sklepowych witrynach widzimy dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Jednym z doskonałych, przede wszystkim dlatego, że wielofunkcyjnym materiałem jest drewno. Szacuje się, że drewno, jako surowiec doskonały, znalazło dziś w świecie ponad 30 tys. zastosowań. Gdy rozejrzymy się wokoło, zawsze znajdziemy je w swoim otoczeniu… Domy, mosty, słupy oraz tysiące innych konstrukcji i urządzeń wykorzystują właściwości fizykochemiczne drewna: wytrzymałość, lekkość, elastyczność i trwałość. Niesłabnąca popularność drewnianych mebli, podłóg okien i drzwi jest z kolei dowodem na docenianie nie tylko jego walorów użytkowych, ale i naturalnego piękna. Dzięki nowoczesnym technologiom drewno stało się odporne na warunki środowiska, nie tracąc żadnego ze swoich walorów. Ogromną ilość drewna zużytkowuje przemysł celulozowo-papierniczy. Z drewna produkuje się też węgiel drzewny, płyty wiórowe i pilśniowe, stemple górnicze i wiele, wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Już 100 000 lat temu u człowieka pojawiła się potrzeba ozdabiania ciała. Naturalnie na początku korzystano z materiałów, które możemy znaleźć w przyrodzie. Z czasem zaczęto produkować biżuterię ze złota i srebra. W obecnych czasach o wysokiej jakości wykonania biżuterii świadczy przede wszystkim to, z jakiego materiału powstała. Coraz chętniej powracamy do natury i korzystamy z jej dobrodziejstw. Obecnie największą wartością są produkty ekologiczne. To one stanowią synonim dobrego gustu, smaku i dobrobytu.
Kiedy dostałam moje pierwsze drewniane kolczyki, byłam zachwycona. Duże drewniane koła bukowe były moim częstym dodatkiem. Stwierdzam, ponieważ wypróbowałam kilkakrotnie, że drewno łatwo skomponować do naszego (kobiecego) stroju. Nadaje się na codzienne wyjście, małą czarną także odpowiednio podkreśli.

Drewniana biżuteria wyróżnia się na tle innych. Przede wszystkim nie jest podobna do klasycznej jubilerskiej, ponieważ została wykonana z zupełnie innych surowców, czyli ręcznie łamanego lub szlifowanego drewna i krystalicznej żywicy, w której zatopić można różne dodatki, by stworzyć niepowtarzalne efekty wizualne. Takie dodatki to nowoczesny rodzaj biżuterii, który mocno nawiązuje do natury i doskonale pasuje do osób, które cenią sobie wysoką jakość produktów, ręczne wykonanie oraz niepowtarzalny styl.

Kolega z roku, Michał Pancerz, odkąd pamiętam, miał smykałkę do ,,dłubanin”, a przy tym dużo, dużo cierpliwości.
– Dlaczego zainteresowałeś się tym trudnym (wydaje mi się) rzemiosłem? – pytam Michała.
W sklepach możemy dostać szablonowe przedmioty, coś, co każdy może mieć i to w X wydaniach. Pamiętam złość siostry, która wróciła zła ze spotkania, bo koleżanka miała te same kolczyki, co ona. Więc posiedziałem trochę w internecie, poszperałem, żeby się dowiedzieć, jak zacząć tworzyć własne ,,drewno-dzieła”. Zaczęło się od filmików, forów na temat obróbki drewna.
To dosyć trudne rzemiosło, prawda?

Biżuteria z drewna– Poniekąd stało się to moim hobby, spędzony czas przy obróbce traktuję jako mój „odstresowywacz”, więc ciężko mówić o trudnościach. To fakt, że wymagało to wielu prób i popełnionych błędów – i wciąż je popełniam, ale z każdą parą kolczyków jest coraz lepiej. Barierą był także sprzęt, który musi być dostosowany do małych kawałków drewna i ich bardzo precyzyjnej obróbki. Mini szlifierka, frezarka, pilograf. Znałem te narzędzia, ale z nieco większych gabarytów.

– Czy każde drewno nadaje się do wykorzystania?
– Oczywiście, że nie. Niby ktoś powiedział, że nie ma nieodpowiedniego materiału, są tylko nie dość dobrzy fachowcy. Ale to jeszcze przede mną. Więc i owszem, biorę pod uwagę gatunek, z jakiego wykonuję rękodzieło. Najlepiej pracuje mi się na jesionie. Jest to miękkie drewno i łatwo daje się manipulować. Jednak najładniejsze dekoracje wychodzą z śliwy. Nie tylko ma oryginalny kolor i widoczne słoje, ale również pęka dodając uroku. Kolejna ważna cecha drewna to jego wilgotność. Ważne jest, aby odpowiednio było suszone. Nie zaleca się pracować na mokrym drzewie – niszczy się narzędzia, a poza tym materiał.

– Ja lubię sęki, zgrubienia, coś innego, oryginalnego. Czy też zwracasz na to uwagę przy wyborze materiału?
– Gdy mam tylko odrobinę wolnego czasu, wybieram się do lasu w poszukiwaniu oryginalnych konarów. Ciekawą formę mają zgrubienia na drzewie powstałe z zarażenia rakiem. Ma to związek nie tylko ze zmianą struktury włókien, ale także kolorem. Fachowcy latami dopieszczają wybrane drzewo. Można zakładać obrączki, taśmy uciskowe itp. w celu uzyskania pożądanego efektu – ja na razie nie stosuję tych metod.

– Widziałam twoje kolczyki i nie ukrywam – są piękne. Czy masz w planach poszerzyć wachlarz oferty?
– Tak, kolczyki to pierwsze elementy, jakie wykonałem. Zająłem się także wisiorkiem, tak żeby było do kompletu. Bransoletka to wyższa sztuka jazdy, ale jestem na dobrej drodze. Z męskich dodatków pracuję nad muszką. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc jestem pewien, że wypracuję nowe techniki pracy.

– A co z żywicą epoksydową?
– To świetny dodatek do drewnianej biżuterii. Można w efektowny sposób zalać powstałe pęknięcia i ubytki. Dodajemy w ten sposób kolor i mieniący się akcent.
Przed Michałem wiele wyzwań. Koleżanki na roku już dopytują o swoje cudeńka. Przeglądnęłam ofertę na internetowych stronach. Ceny, jakie osiągają ręcznie robione dodatki, są zachęcające do dalszej pracy. Możemy kupić dla siebie wszystko, co nam tylko trzeba, wykonane z drewna, począwszy od omawianej biżuterii, poprzez zegarki i dodatki do włosów, skończywszy na okularach i torebkach.

Warto podkreślić, że takie produkty są bardzo eko. W razie złamania, zniszczenia mogą posłużyć jako rozpałka…

Amelia Piegdoń