Jak powiększał się Sanok? Powtórka z historii miasta

Jak powiększał się Sanok? Powtórka z historii miasta

W dorobku Janusza Szubera jest wiersz „Narracje”, opatrzony mottem zaczerpniętym z dramatu Juliusza Słowackiego „Zawisza Czarny”, wykorzystujący motywy z XIII-wiecznej historii grodu, odkrytego na terenie dzisiejszej Trepczy. Ponieważ w obrębie obecnego miasta Sanoka archeolodzy nie natrafili na ślady warowni sprzed XIII wieku, historycy sugerują, że gród Sanok wzmiankowany w Latopisie Hipackim w 1150 roku  znajdował się na terenie odkopanego w obrębie  Trepczy – Horodyszcza.

Tamta historia jest przedmiotem badań archeologów i historyków. Sanok XIV-wieczny nie kryje już tylu tajemnic.

Pierwsze wiadomości o obszarze Sanoka pochodzą z przywileju lokacyjnego miasta nadanego przez Jerzego II Trojdenowicza wójtowi Bartkowi z Sandomierza 20 stycznia 1339 r. we Włodzimierzu Wołyńskim. Według jego zapisów miasto obejmowało obszar o długości pół mili i szerokości mili po obu brzegach Sanu.

Wyjaśnia Andrzej Romaniak: – Można przyjąć, że powierzchnia ta wynosiła ok. 4900 ha. Na tym obszarze powstały również wsie podlegające wójtowi sanockiemu: Dąbrówka Polska i Ruska, Zabłotce, Trepcza i Międzybrodzie oraz oba przedmieścia (Posada Sanocka i Olchowska). Wójt sanocki posiadał też m.in. folwark, który znajdował się na obszarze dzielnicy Wójtostwo, której nazwa o tym przypomina.

Gwałtowny terytorialny rozwój miasta nastąpił w XX wieku. W 1908 r. przyłączono do miasta Posadę Sanocką, w 1931 r. Posadę Olchowską, w 1962 r. Dąbrówkę, a w 1972 r. Olchowce.

Jak powiększał się Sanok? Powtórka z historii miasta

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe streszczenie historii Sanoka. Raz, dawno czytalam,ze np. Dabrowka
    zaczynala jako niemiecka wies, krol sprowadzil Niemcow na puste tereny.
    Tez ciekawy temat (urodzilam sie na Dabrowce).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj