Jerzyki - podniebne łobuzy

Jerzyki – podniebne łobuzy

Jeśli któregoś letniego wieczoru podniesiecie do góry głowy i zobaczycie latające łobuzy w kształcie sierpów, będą to właśnie jerzyki. Zwłaszcza w lipcu zachowują się jak podniebni chuligani. Ganiają się w grupach nad dachami domów, wzdłuż ulic i wokół kościelnych wież, krzycząc w niebogłosy “śriiiiii” oraz “sirrrr” i biorąc tak ostre zakręty, że od samego patrzenia zapiera dech w piersiach. Latają na różnych wysokościach, czasami tak wysoko, że trudno je wypatrzeć, a czasami ocierają się brzuszkami o dachówki. Wszystko zależy od tego, gdzie znajdą zapasy powietrznego planktonu, którym się żywią. A jedzą drobne owady, w tym uciążliwe dla nas komary.

 

Końcem kwietnia, Stowarzyszenie Łączy Nas Sanok i  Miasto Sanok (z udziałem SPGM), przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów Zespół Szkół Leśnych w, podjęło  inicjatywę̨, montażu 36 budek lęgowych dla jerzyków w Sanoku. Budki zawisły m. in. na hali targowej oraz bloku przy ul. Heweliusza. 16 budek przekazało miastu Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, zaś́ dodatkowych 20 budek z własnych środków zakupiło stowarzyszenie Łączy Nas Sanok.

Skąd pomysł na jerzyki

– Jerzyki stanowią̨ świetną̨, ekologiczną broń w walce z komarami w miastach. Przyjmuje się̨, że jeden jerzyk w ciągu doby potrafi zjeść́ nawet 20 000 uciążliwych dla człowieka owadów, w tym komarów, tak więc są̨ świetną̨ alternatywą dla chemicznych środków odmarzających, stosowanych w walce z komarami. Montaż̇ budek lęgowych cieszy się̨ coraz większą̨ popularnością̨ w miastach, co bardzo nas raduje. -–komentowała prezes SŁNS Liliana Wiech.

Jerzyki to wędrowne ptaki, które zimę̨ spędzają̨ w południowej Afryce, zaś okres lęgowy spędzają̨ m.in. w Polsce, do której przylatują̨ końcem kwietnia – początkiem maja. Jerzyki w Polsce są pod ścisłą ochroną, aktualnie zamieszkują̨ co do zasady w miastach na/w wysokich budynkach – nie rzadko w kanałach wentylacyjnych lub specjalnych budkach lęgowych – takich jak zostały zamontowane w Sanoku. Ptaki te większość́ życia spędzają̨ w locie, podczas którego śpią i jedzą.

– Mamy nadzieję, że w niedługim czasie, wszystkie zamontowane budki zostaną̨ zasiedlone przez jerzyki. Jeśli inicjatywa się̨ sprawdzi, z pewnością̨ z roku na rok będziemy starali się̨ zwiększyć́ liczbę̨ budek.  Mamy również̇ nadzieję, że nasza inicjatywa zachęci mieszkańców/ spółdzielnie mieszkaniowe do montażu budek we własnym zakresie, jednakże należy pamiętać́, że lokalizacja budek musi być́ przemyślana i zgodna z pewnymi wytycznymi -–dodała Liliana Wiech.

 

ew

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj