Złota Pinezka Map Google dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego

15 wyróżnień dla parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody

 

Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek Map. W województwie podkarpackim statuetkę otrzymuje Bieszczadzki Park Narodowy. To już druga odsłona projektu – dwa lata temu, z okazji 15. urodzin Map Google, nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych – po jednej w każdym z województw.

 

Każdego dnia w Mapach Google publikowanych jest ponad milion opinii. W ciągu ostatnich 3 lat liczba recenzji, ocen i zdjęć dodanych do Map wzrosła ponad dwukrotnie. Opinie Google to skarbnica wiedzy o lokalnych miejscach – szczególnie, gdy odkrywa się te nowe. Dzięki nim użytkownicy mogą łatwiej znaleźć różnorodne atrakcje czy firmy, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom lub wybrać miejsce, w którym będą mogli odpocząć tak, jak lubią. I to właśnie na podstawie ocen i opinii użytkowników Map Google wyłoniono tegorocznych laureatów Złotych Pinezek.

Bieszczadzki Park Narodowy na liście laureatów

Piękno polskiej natury zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe, ponad 120 parków krajobrazowych i niemal 1500 rezerwatów przyrody. Często to ostatnie już miejsca występowania wielu zagrożonych i ginących gatunków roślin i zwierząt, ale także tradycji historycznych, etnicznych oraz kulturowych. Perły polskiej przyrody doceniają użytkownicy Map Google, którzy odwiedzają parki i rezerwaty oraz dzielą się swoimi wrażeniami. Na bazie ich ocen i opinii Google przyznał 15 statuetek – po pięć dla parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.

W województwie podkarpackim Złotą Pinezkę otrzymuje Bieszczadzki Park Narodowy. Niemal 80% obszaru parku zajmują lasy, najczęściej bukowe. Jednak największą atrakcją przyrodniczą i turystyczną są słynne bieszczadzkie połoniny porośnięte rzadkimi gatunkami roślin wysokogórskich. Użytkownicy Map Google doceniają szczególnie sieć szlaków turystycznych, która liczy sobie ponad 130 kilometrów. Podczas wędrówek można spotkać mieszkające tu zwierzęta – jelenie, sarny, dziki, rysie, żubry czy łosie. Jedną z ulubionych atrakcji parku jest również Bieszczadzka Kolejka Leśna – najwyżej położona linia wąskotorowa w Polsce. Wszystko to sprawia, że Bieszczadzki Park Narodowy jest jednym z najwyżej ocenianych zielonych miejsc na Mapach Google, które warto odwiedzać o każdej porze roku. Ocena 4,9 *****  na podstawie 12 294 opinii.

 

Laureaci Złotych Pinezek Map Google w 2022 roku

 

PARKI NARODOWE PARKI KRAJOBRAZOWE
●     Karkonoski Park Narodowy (woj. dolnośląskie)

●     Ojcowski Park Narodowy (woj. małopolskie)

●     Pieniński Park Narodowy (woj. małopolskie)

●     Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie)

●     Bieszczadzki Park Narodowy (woj. podkarpackie)

●     Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie)

●     Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie)

●     Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie)

●     Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie)

●     Bolimowski Park Krajobrazowy (woj. łódzkie)

 

REZERWATY PRZYRODY
●     Rezerwat przyrody Wąwóz Homole (woj. małopolskie)

●     Rezerwat przyrody Kadzielnia (woj. świętokrzyskie)

●     Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie)

●     Rezerwat przyrody Kępa Redłowska (woj. pomorskie)

●     Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto (woj. małopolskie)

 

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom tego wyjątkowego wyróżnienia, które jest odzwierciedleniem docenienia piękna polskiej natury przez tysiące użytkowników i użytkowniczek Map Google. Bogactwo i różnorodność przyrody, mnogość szlaków zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i rowerowych wycieczek oraz świetna infrastruktura miejsc, to tylko niektóre z zalet parków i rezerwatów dostrzeżonych przez użytkowników i użytkowniczki. Mamy nadzieję, że Złote Pinezki będą również inspiracją do planowania wypoczynku i odwiedzenia właśnie tych i im podobnych zielonych miejsc w Polsce. Użytkowników i użytkowniczki zachęcamy do korzystania z opinii i dzielenia się z innymi cennymi wskazówkami, ciekawymi informacjami czy pięknymi zdjęciami – mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.

 

Opinie z pierwszej ręki, dzięki którym można odkrywać świat po swojemu

Mapy Google nie tylko pomagają użytkownikom dotrzeć w wybrane miejsce, ale pozwalają również dzielić się opiniami i zdjęciami. Są one bardzo pomocnym źródłem informacji dla osób odwiedzających dane miejsce lub dla tych, którzy dopiero szukają inspiracji, aby spędzić wolny czas tak, jak lubią. W opiniach znaleźć można między innymi informacje o dostępności parkingów, warunkach na szlakach, a także np. wskazówki, czy w danym miejscu można spacerować z dziećmi w wózku lub zabrać na wyprawę psa. W Mapach Google użytkownicy mogą także wyszukiwać z uwzględnieniem treści opinii. Wystarczy  wpisać frazę „park krajobrazowy kajaki”, aby pojawiła się informacja, w których parkach krajobrazowych funkcjonują spływy kajakowe.

Fotografie: Lidia Tul-Chmielewska

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj