Dwie sanoczanki w Sejmie! Sukces uczennic Szkoły Podstawowej nr 6

Dwie sanoczanki w Sejmie! Sukces uczennic Szkoły Podstawowej nr 6

Anna Malczak i Maja Tomkiewicz, uczennice Szkoły Podstawowej nr 6 w Sanoku, uzyskały mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży i pojadą do Warszawy, a by wziąć udział w XXV sesji SDiM.

Temat tegorocznych obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Wszyscy chętni do wzięcia udziału realizowali projekt upamiętniający losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny.

Dwie sanoczanki w Sejmie! Sukces uczennic Szkoły Podstawowej nr 6– O konkursie organizowanym przez Sejm Dzieci i Młodzieży dowiedziałyśmy się od nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole, pani Ireny Bojarskiej. Postanowiłyśmy spróbować swoich sił, podejmując się tego wyzwania. Temat tegorocznego konkursu „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji” okazał się jednak nie tak prosty. Postanowiłyśmy, że przedstawimy posła, który związany był z naszym miastem bądź regionem. Po długich poszukiwaniach udało nam się znaleźć idealnego kandydata do naszej pracy – Józefa Agatona Morawskiego, posła na Sejm IV Kadencji w czasach II Rzeczypospolitej. Nie bez powodu wybrałyśmy akurat jego. Józef Morawski jest Honorowym Obywatelem naszego miasta i przyczynił się do znacznego rozwoju Sanoka. Był też żołnierzem walczącym w I i II wojnie światowej – mówią Ania i Maja.

Swoją pracę dziewczęta zaczęły od opracowania planu i strategii działania: – Pomyślałyśmy, że dobrym pomysłem na upowszechnienie naszej pracy będzie wykonanie plakatu, folderu i strony internetowej poświęconej posłowi Morawskiemu.

Zanim powstały plakaty, foldery i strona internetowa, należało zebrać potrzebne informacje.
– Swoje „dochodzenie” rozpoczęłyśmy od przejrzenia stron internetowych a następnie wizyty w gimnazjum, w którym uczył się Józef Morawski. Dawne Gimnazjum Męskie w Sanoku na tę chwilę przerodziło się w Szkołę Podstawową nr 8. Spotkałyśmy się z dyrektorem tej szkoły, który opowiedział nam o Janie Morawskim, znanym prawniku, starszym bracie Józefa. Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Rzeszowie odnalazłyśmy świadectwo szkolne Józefa Morawskiego. Okazało się, że był on bardzo dobrym i zasłużonym uczniem. Po wizycie w gimnazjum udałyśmy się do Biblioteki Miejskiej, w której odszukałyśmy różne publikacje – książki i artykuły prasowe mówiące o życiu Józefa Morawskiego. Szukałyśmy materiałów, robiłyśmy notatki i starałyśmy się pozyskać jak najwięcej wiedzy na temat naszego bohatera.

Ania Malczak i Maja Tomkiewicz spotkały się z Andrzejem Romaniakiem, historykiem i pracownikiem Muzeum Historycznego w Sanoku. Efekt spotkania to tableau z fotografią Józefa Morawskiego i jego szkolnych kolegów.

W bibliotece dziewczęta znalazły artykuł w „Tygodniku Sanockim” o Józefie Morawskim i dotarły do autora tekstu – Roberta Antonia.

Dwie sanoczanki w Sejmie! Sukces uczennic Szkoły Podstawowej nr 6Robert Antoń okazał się wielkim pasjonatem historii i wspaniałym gawędziarzem. Podczas spotkania z nim poznałyśmy wiele ciekawych faktów z życia naszego bohatera i uzyskałyśmy dostęp do przeróżnych zdjęć, które pomogły nam w wykonaniu zadania. Pan Robert wyjaśnił nam również jak dojechać do rodzinnego domu Józefa Morawskiego, który znajduje się w Odrzechowej. Na drugi dzień wyruszyłyśmy wraz z nauczycielką historii, panią Ireną Bojarską, na poszukiwanie domu rodzinnego Józefa Morawskiego oraz miejsca, w którym są pochowani jego rodzice. Przy pomocy mieszkańców udało nam się odnaleźć dwór rodziny Morawskich. Po wizycie w dworze udałyśmy się na cmentarz, na którym są pochowani rodzice Józefa Morawskiego oraz jego siostry. Modlitwą i minutą ciszy uczciłyśmy ich pamięć” – to fragment sprawozdania, jakie złożyły przyszłe do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Sprawozdania, które przyczyniło się do uzyskania zaszczytnych mandatów.
Dziewczęta odwiedzały różne instytucje i spotykały wiele osób, by zachęcić do rozpowszechniania zdobytych przez nie materiałów na temat Józefa Agatona Morawskiego.

Dwie sanoczanki w Sejmie! Sukces uczennic Szkoły Podstawowej nr 6Odwiedziły biura poselskie, gabinety wiceburmistrza Grzegorza Korneckiego i pani Naczelnik Ireny Penar – osób odpowiedzialnych za oświatę w mieście. Zajrzały też do redakcji „Tygodnika Sanockiego” – ta wizyta natychmiast została odnotowana na portalu tygodniksanocki.pl.

– Poszukując informacji o Józefie Morawskim przejrzałyśmy też różne strony internetowe, między innymi strony archiwów państwowych, biblioteki sejmowej. Odnalazłyśmy między innymi sprawozdanie stenograficzne z posiedzenia sejmu z roku 1938, na którym przemawiał poseł Morawski oraz jego interpelację w sprawie mieszkańców Mrzygłodu, których dotknęła klęska żywiołowa – relacjonują Ania i Maja, dokładając swoją cegiełkę do badań historycznych nad dziejami ziemi sanockiej.

Dziewczętom i ich opiekunce, Irenie Bojarskiej, gratulujemy. Życzymy owocnych obrad podczas XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz – miłego pobytu w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj